Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3292 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Cytryny  »  Nietypowy letni sezon cytryn

Nietypowy letni sezon cytryn

Cytryny
  |   Źródło:
Letnia część tegorocznego sezonu cytryn jest dość nietypowa. Dlaczego?

W tym roku mamy nietypowy sezon w handlu cytrynami. Zwłaszcza jeśli chodzi o okres letni. Dlaczego? Dlatego, że najczęściej w lecie na polskim rynku następuje „zmiana warty” i cytryny z południa Europy, głównie te z Hiszpanii są zastępowane przez cytryny z Argentyny, gdzie trwa akurat pełnia sezonu. Często związane to było ze wzrostem cen (kwestie niższej podaży i wyższych kosztów transportu).

Jednak w tym roku jest inaczej. Cytryny z Hiszpanii wciąż dominują na naszym rynku, a tych z Argentyny nie widać. Co się stało? Nałożyły się na siebie dwa niezależne, ale komplementarne wobec siebie czynniki. Po pierwsze wysokie zbiory w Hiszpanii. Podaż hiszpańskich cytrusów, w tym także cytryn, cały czas jest relatywnie wysoka (jak na tę fazę sezonu). na tyle, aby pokryć bez problemu potrzeby importowe krajów europejskich. Ceny oczywiście są wyższe niż w maju czy nawet czerwcu, ale i tak konkurencyjne wobec oferty argentyńskiej.

Zwłaszcza, i to jest ten drugi czynnik, że zbiory w Argentynie były dla odmiany niskie. Kraj ten w maju i czerwcu nawiedziły ulewne deszcze, które fatalnie zaważyły na zbiorach. W konsekwencji ceny wzrosły, co negatywnie wpłynęło na konkurencyjność tamtejszej oferty na rynku europejskim.

Ceny hurtowe cytryn sprowadzanych z Hiszpanii, to w tej chwili przedział 5,20 – 5,80 zł/kg. To średnio o 4 procent mniej niż w drugiej połowie lipca. W zeszłym roku, w sierpniu na naszym rynku hurtowym dominowały cytryny argentyńskie, a ich ceny rosły. W połowie sierpnia ich średni poziom wynosił 8,10 zł/kg. Obecne ceny są więc o 32 procent niższe niż rok wcześniej.

Podobne
Cytryny
2019-08-07 08:07
Hiszpania – pierwsze prognozy zbioru cytryn
Pierwsze szacunkowe dane na temat zbioru cytryn w Hiszpanii w sezonie 2019/2020.
czytaj więcej
Cytryny
2019-07-31 09:00
Globalny rynek cytryn i limonek
Wartość światowego rynku cytryn i limonek rosła w ostatnich latach i oczekuje się, że wzrost ten będzie kontynuowany, czytamy w abstrakcie raportu platformy informacyjnej www.indexbox.io.
czytaj więcej
Cytryny
2019-06-27 18:57
Import cytryn po I kw. 2018 r.
Niższy import cytryn do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Cytryny
2019-06-13 19:26
Ceny cytryn wciąż relatywnie niskie
Ceny hiszpańskich cytryn wzrosły w czerwcu na polskim rynku hurtowym, ale i tak pozostają relatywnie niskie. I dużo niższe niż w zeszłym roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.