Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3238 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Tadżykistan też inwestuje w sady

  |   Źródło:
Nie tylko Rosja i Ukraina czy Mołdawia. Z informacji portalu east-fruit.com wynika, że także Tadżykistan inwestuje w nowe sady oraz winnice.

W tym roku w Tadżykistanie zaplanowano założenie nowych sadów i winnic na powierzchni 1818 hektarów. Z tego, do 1 marca, posadzono już sady i winnice na powierzchni 878 ha.

Centrum prasowe Ministerstwa Rolnictwa Republiki Tadżykistanu informuje, że w ujęciu procentowym największa liczba nowych sadów znajduje się w regionie sogdyjskim. Jest to powierzchni 234 hektarów, co stanowi 93 procent planu rocznego. W regionie chatłońskim liczba ta wynosiła 491 hektarów, podczas gdy na pozostałych obszarach sady i winnice mają zająć areał 153 hektarów.

Obszary sadów i winnic rozwijają się dzięki odnowieniu starych nasadzeń, a także sadzeniu nowych na terenach, na których zakłada się instalacje nawadniające, a które w poprzednich latach wypadały z użytku rolniczego z powodu braku wody i były używane przez wiele lat jako pastwiska.

Każdego roku rolnicy coraz częściej zwracają uwagę na rozwój intensywnego ogrodnictwa i sadownictwa. Według ekspertów trend ten jest dobrze widoczny w bardzo wielu regionach Tadżykistanu. Biorąc udział w różnych szkoleniach i seminariach, w tym na miejscu, ucząc się z doświadczeń w innych krajach, producenci byli przekonywani do skuteczności intensywnego sadownictwa. Ci, którzy kilka lat temu zaczęli intensywnie uprawiać sady, już otrzymują 60 – 80 ton owoców na hektar, czyli kilka razy więcej niż otrzymali z sadów prowadzonych ekstensywnie.

Obecnie w Tadżykistanie zakłada się głównie intensywne sady moreli, jabłek, brzoskwiń, śliwek, wiśni oraz uprawy różnych odmian winogron. Do końca tego roku całkowita powierzchnia sadów i winnic w republice ma wzrosnąć do 20 tysięcy hektarów.

Podobne
Borówki
2019-02-13 09:00
Tadżykistan – jest zainteresowanie uprawą borówki
Tadżyccy rolnicy są zainteresowani uprawą borówki wysokiej pod eksport do Rosji, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-01-16 08:00
Tadżykistan – rekordowy spadek cen cebuli
Tadżyccy producenci obawiają się dużych spadków cen cebuli, pisze porta east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2018-11-29 10:00
Tadżykistan – rośnie eksport cebuli do Kazachstanu
Tadżykistan wyprzedził Uzbekistan w rankingu dostawców cebuli na rynek kazachski, pisze portal east-fruit.com. To ważna informacja również w kontekście sytuacji na europejskim rynku cebuli.
czytaj więcej
Warzywa i owoce
2018-11-28 09:00
Tadżykistan - rolnicy uczą się uprawiać na eksport
Tadżyccy farmerzy uczą się uprawiać owoce i warzywa na eksport, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2018-10-16 09:00
Tadżykistan – ceny marchwi i cebuli dynamicznie rosną
Nie tylko w Europie rosną ceny warzyw. Z informacji portalu east-fruit.com wynika, że takie same trendy odnośnie marchwi i cebuli mają miejsce w Tadżykistanie.
czytaj więcej
Tadżykistan chce inwestować w sadownictwo
2017-04-03 11:05
Tadżykistan chce inwestować w sadownictwo
Tadżykistan chce rozwijać sektor sadowniczy, a najbardziej zależy im na jabłkach, które na tamtejszym rynku są bardzo drogie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.