Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Peru – niższe ceny eksportowe borówki

Borówki wysokie
  |   Źródło:
Ceny eksportowe peruwiańskich borówek są znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Główne przyczyny to konkurencja Meksyku i pandemia COVID-19.

Mimo spodziewanego fizycznego wzrostu eksportu borówek z Peru, wydaje się, że ceny eksportowe tych owoców w ogóle nie zadowolą dostawców - informuje EastFruit powołując się na FreshFruitPortal.

Przypuszczenia te potwierdza wartość eksportu borówki amerykańskiej z Peru w I półroczu br., który spadł o 48 procent do zaledwie 45 mln USD. Według Peruwiańskiego Stowarzyszenia Eksporterów (ADEX) spadek wartości eksportu wynika głównie z pandemii COVID-19 i dotkliwej konkurencja z Meksykiem na głównych rynkach docelowych borówki peruwiańskiej.

W pierwszej połowie 2020 roku Meksyk znacząco zwiększył eksport borówki do Stanów Zjednoczonych, które są głównym rynkiem zbytu zarówno owoców meksykańskich, jak i peruwiańskich. Ze względu na bliskość tego rynku meksykańscy dostawcy byli w stanie zaoferować niższe ceny borówki. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku Meksyk wysłał do Stanów Zjednoczonych borówki o wartości 243 mln dolarów, podczas gdy eksport z Peru osiągnął tylko 25 mln dolarów w pierwszej połowie roku, co oznacza spadek o 58 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Co więcej, z najważniejszych krajów importujących borówki z Peru, tylko Holandia zwiększyła wartość importu tych owoców o 30 procent do 13,3 mln USD, tymczasem Chiny zmniejszyły go o 10 procent, Wielka Brytania o 75 procent, a Brazylia o 17 procent

Należy również zwrócić uwagę, że negatywny trend cen eksportowych został zaobserwowany w Peru po raz pierwszy od kilku lat. Od stycznia do czerwca 2018 roku wartość eksportu borówki w Peru wzrosła o 260 procent, a w tym samym okresie roku 2019 podwoiła się.

Podobne
Borówka wysoka
2020-08-25 13:00
Borówka droższa niż rok temu
Ceny borówki wysokiej w polskim hurcie utrzymują się ponad poziomem z zeszłego roku. Czy to jednak znaczy, że borówka jest w tym sezonie droga?
czytaj więcej
Błyskawiczny sezon na borówkę. „Trzeba szybko sprzedać. Inaczej zbiory się zmarnują”
2020-08-25 10:55
Błyskawiczny sezon na borówkę. „Trzeba szybko sprzedać. Inaczej zbiory się zmarnują”
- Pewnie, że wolałbym sprzedawać borówkę do polskich skupów, ale skoro te każdego dnia robią się szybko zatłoczone, to wysyłam ją za granicę. Dzięki temu unikam strat – mówi rolnik z powiatu włocławskiego.
czytaj więcej
Borówka – zbiory powoli się kończą. „Możesz przyjść z własnym sprzętem i pozbierać sobie tyle, ile chcesz”
2020-08-24 10:39
Borówka – zbiory powoli się kończą. „Możesz przyjść z własnym sprzętem i pozbierać sobie tyle, ile chcesz”
Koniec sierpnia, to i początek końca zbiorów borówki amerykańskiej. Plantatorzy szukają dodatkowych rąk do pracy i oferują przykładowo 3 zł netto (na rękę) za każdy zebrany kilogram tejże borówki. Mają też specjalną ofertę dla klienta.
czytaj więcej
Borówki
2020-08-13 14:00
Ukraina – uprawy borówki będą coraz większe
W ciągu najbliższych 5 lat powierzchnia borówki w ukraińskich plantacjach jagodowych wzrośnie trzykrotnie – opinia.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.