Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 29 luty 2020. Od wczoraj dodano 2637 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Przedświąteczne zainteresowanie jabłkami?

  |   Źródło:
Eksport jabłek trwa, jednak czy okres przedświąteczny wpłynął na zwiększenie handlu tymi owocami? A jakie obowiązują dzisiaj ceny?

Mamy już połowę grudnia, a handel jabłkami eksportowymi wciąż pozostaje na relatywnie przeciętnym poziomie. Są firmy kupujące poszczególne odmiany jabłek, jednak nie ma na nie takiego popytu jakiego spodziewali by się sadownicy. Co ciekawe, choć pod względem podaży i kondycji jabłek zupełnie inny, to już drugi sezon z rzędu kiedy to przed Bożym Narodzeniem nie ma zainteresowania jabłkami Wcześniej popyt w połowie grudnia bardzo rósł.

Eksporterzy kupują obecnie jabłka głównie z chłodni zwykłej, choć nieliczni już interesują się już kontrolą. Jedynie Idared jest akceptowalny jeszcze z przechowalni. Ceny jabłek są przy tym dość stabilne (gdzieniegdzie notuje się niewielkie, 10 groszowe podwyżki cen) i bardzo zróżnicowane.

W chwili obecnej za tzw. „czerwoniaki” w kalibrze 70+ można dostać od 1,30 do nawet 1,60 groszy za kilogram, przy czym najwyższe ceny osiągają jabłka odmian Alwa czy Szampion (Szampion chętnie już z KA). Ceny jabłek na tzw. gotowo są średnio o 10 groszy wyższe. W przypadku Idareda ceny oscylują w granicach 1,20 – 1,40 zł za kilogram, jabłka na gotowo do 1,50 zł za kilogram.

Ceny jabłek praktycznie się nie zmieniają, a popyt na nie wciąż jest nieduży. Z czego to wynika? Mołdawia i Serbia nadal posiadają pewne zapasy owoców i chętnie się ich pozbywają, dlatego polskie owoce nie są im jeszcze potrzebne, po za tym wwóz unijnych jabłek do Rosji to coraz większe ryzyko, co ogranicza ilość chętnych na handel nimi.

 

 

Podobne
Kończą skup jabłek przemysłowych?
2017-12-11 18:55
Kończą skup jabłek przemysłowych?
Jak co roku w połowie grudnia skup jabłek przemysłowych kończy się. W tym roku niektóre firmy już dziś przerwały handel i wznowią go po Nowym Roku. Ci zaś, którzy wciąż kupują zaskakują „kreatywnością cen”.
czytaj więcej
Czy trzy złote za jabłko jest realne?
2017-12-08 15:03
Czy trzy złote za jabłko jest realne?
Wszyscy zastanawiają się jak dalej będzie wyglądał sezon jabłkowy? Czy jabłko jeszcze zapłaci? Hmmmyyy… i tak i nie. Niektórzy sadownicy powinni wziąć zimny prysznic, bo wszystko zależy…
czytaj więcej
Podchodzą indywidualnie
2017-12-07 13:12
Podchodzą indywidualnie
Skup jabłek przemysłowych trwa, choć dla sadowników stał się już drugoplanowy. Nic dziwnego, zbiory się skończyły, a ceny spadły. Czy jednak sytuacja na rynku jest stabilna i klarowna?
czytaj więcej
Wykorzystują nadpodaż?
2017-12-06 15:06
Wykorzystują nadpodaż?
Ceny jabłek na rynku są naprawdę bardzo zróżnicowane. Sadownicy muszą bacznie kontrolować czy cena jaką im proponują jest adekwatna do sytuacji w handlu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.