Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2964 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

EU zawiesiła import cytrusów z Argentyny

Owoce cytrusowe
  |   Źródło:
Ostatnie argentyńskie owoce cytrusowe, które były w tranzycie do Europy, trafiają właśnie na kontynent.

Pomimo zawieszenia importu cytrusów z Argentyny, które weszło w życie dekretem Unii Europejskiej 16 sierpnia 2020 roku i potrwa do 30 kwietnia 2021 roku, sektor poinformował, że przewozy tranzytowe do Europy, które trwały w chwili wejścia w życie zakazu, przybył bez problemów do holenderskiego portu w Rotterdamie i hiszpańskich terminali portowych w Barcelonie i Algeciras.

Według Krajowego Urzędu ds. Zdrowia i Jakości Żywności Rolnej (Senasa), przesyłki zawierały około 9 273 ton pomarańczy i 243 ton mandarynek.

Nadal istniały wątpliwości co do terminu ich przybycia, który został wyznaczony na 5 września, ale izby sektora uznały, że UE da im pewną elastyczność.

„Ta hiszpańska blokada nałożyła się na scenariusz dobrych oczekiwań na eksport pomarańczy, ponieważ ceny były lepsze niż w 2019 roku” - powiedział Jose Carbonell, prezes Argentyńskiej Federacji Cytrusów (Federcitrus). Według częściowych szacunków tej federacji do tej pory 70 procent z 60 000 ton cytrusów prognozowanych na 2020 rok zostało wyeksportowanych.

Owoce, których nie można już eksportować do Europy, mogłyby trafić na inne rynki, takie jak Rosja, Arabia i Kanada. Według Federcitrusa, kolejnym krokiem będą audyty Senasy w NOA i NEA. „Europa przeprowadzi audyty, które będą decydujące dla ponownego otwarcia tego rynku” - przyznał Carbonell.

Jednocześnie Argentyna polega również na negocjacjach z brytyjskim Departamentem Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) w celu zarządzania przywozem pomarańczy do tego kraju.

Podobne
Cytrusy
2020-09-18 10:00
Hiszpania – wyższa produkcja cytrusów
Oczekuje się, że hiszpańska produkcja cytrusów w kampanii 2020/2021 osiągnie wyższy poziom niż rok wcześniej.
czytaj więcej
Owoce cytrusowe
2020-09-15 12:00
Turcja – będzie rekordowy eksport cytrusów?
Tureccy dostawcy cytrusów dążą do rekordowych wyników eksportu.
czytaj więcej
Cytrusy
2020-08-07 14:00
Mniejsza produkcja owoców cytrusowych
USDA: Światowa produkcja owoców cytrusowych spadła o 7,8 miliona ton.
czytaj więcej
Cytrusy
2020-05-28 15:00
Umowa UE-Meksyk zagrożeniem dla hiszpańskich cytrusów?
UE przygotowuje nową umowę z Meksykiem, która może zaszkodzić hiszpańskim owocom cytrusowym.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.