Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Brakuje ekologicznych zakładów

Ekologicznych gospodarstw przybywa. W Podlaskiem jest blisko 3 tys. takich gospodarstw. Jeszcze w 2004 roku było ich 200. Tylko w ostatnim roku przybyło ich około 500. Do rozwoju takich gospodarstw przyczyniła się głównie integracja Polski z UE, bo dało to rolnikom możliwość zdobywania dotacji. Podlaskie jest trzecim regionem w Polsce po woj. zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim pod względem liczby gospodarstw ekologicznych i ich powierzchni

W regionie brakuje jednak zakładów przetwórczych i zorganizowanego rynku zbytu, współpracy producentów, promocji produktów ekologicznych, ale też potrzebne są projekty na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej potencjalnych nabywców takich produktów – powiedziała Małgorzata Wróblewska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Przy zwiększającym się zainteresowaniu na produkty ekologiczne, zwłaszcza na warzywa i owoce, potrzebne są profesjonalne przechowalnie, a także odpowiednie procesy przygotowujące do sprzedaży i pakowania. Niestety produkcja warzyw i owoców w Podlaskiem jest zbyt mała, aby mogły powstać zakłady zajmujące się ich dystrybucją – ocenia Wróblewska. Zaznaczyła, że w Podlaskiem jest tylko sześć takich przetwórni, podczas gdy w całym kraju 270.

Dodała, że rolnicy ekologiczni powinni swoje produkty – wzorem rolników na zachodzie – sprzedawać bezpośrednio z dowozem do domu, bo właśnie taka forma okazała się najlepsza. Wróblewska wskazała, że pozytywnym przykładem w regionie może być działalność Podlaskiej Spółdzielni Producentów Ekologicznych Natura, która skupia 13 rolników z powiatów bielskiego i hajnowskiego czy Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników w Augustowie.
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE