Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Copa-Cogeca wspiera organizacje producentów

2013-04-29 10:13

Organizacja podkreśla, że system wsparcia osiągnął swoje założenia. Copa-Cogeca przedstawiła również pewne poprawki oraz nalegała, aby Komisja opublikowała propozycję do lipca.

- Aktualny system działa prawidłowo. Większość odpowiedzi udzielonych w związku z konsultacjami społecznymi Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu systemu wsparcia dla sektora warzyw i owoców, które miały miejsce latem ubiegłego roku, opowiadała się za wzmocnieniem organizacji producentów, funduszy operacyjnych i programów operacyjnych. Organizacje producentów warzyw i owoców (OPWO), jak spółdzielnie, pozwoliły na modernizację, zwiększenie jakości produktów, lepszą ochronę środowiska oraz poprawę warunków pracy. System ten opiera się na wsparciu UE, które jest przyznawane na podstawie proporcji wartości produkcji wprowadzanej do obrotu przez każdą z organizacji producentów. Sektor ten jest niezmiernie ważny dla unijnej gospodarki, gdyż stanowi prawie 17 proc. wartości całości produkcji rolnej w UE oraz jest kluczowym elementem wzrostu i głównym źródłem zatrudnienia na obszarach wiejskich - powiedział podczas przemówienia w Brukseli, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Organizacja przekonuje, że producenci należący do organizacji producentów radzą sobie dużo lepiej w czasie kryzysu niż producenci indywidualni. Potwierdza to, że system działa prawidłowo i że należy go utrzymać i udoskonalić po 2013 r. Nowe sprawozdanie Komisji Europejskiej również potwierdza, że spółdzielnie rolnicze odgrywają ważną rolę pomagając rolnikom w uzyskaniu większej części wartości dodanej w łańcuchu żywnościowym oraz wzmacniają ich pozycję na rynku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE