Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Emerytury. Związkowcy domagają się zmian.

Jak zauważa Zygmunt Jakubczak z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, „w najgorszej sytuacji są ci, którzy popracowali w mieście, płacąc składki do ZUS, a później jak zabrakło pracy, wrócili na wieś”. Związkowcy domagają się zmian, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi neguje taką potrzebę, powołując się na  ustawę  z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Według tej ustawy prawo do emerytury rolniczej przysługuje po co najmniej 25 latach opłacania składek do KRUS. Przy ustalaniu prawa do tego świadczenia osobom urodzonym po 1948 roku nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia w ZUS. Zasada ta dotyczy więc tylko rolników, którzy w okresie aktywności zawodowej zmieniali system ubezpieczenia, przechodząc z powszechnego do rolniczego lub odwrotnie.

Rolnik dwuzawodowiec, który okresowo płacił składki do ZUS, otrzyma drugą emeryturę z systemu powszechnego w wysokości stosownej do opłaconych składek. Nie ma więc zatem żadnych podstaw, aby ten okres opłacania w ZUS jednocześnie uzupełnił staż ubezpieczeniowy w KRUS – pisze „Gazeta Prawna”.

Aby jednak otrzymać to ostatnie świadczenie, osoba taka musi posiadać co najmniej 25 lat stażu ubezpieczeniowego. System ubezpieczenia społecznego rolników nie został zreformowany i nadal emeryturę w tym systemie ustala się w oparciu o zdefiniowane świadczenie, a nie zdefiniowaną składkę. Rolnicy mają jadnak prawo także do świadczenia z OFE, o ile byli członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Słowa kluczowe: ZUS, KRUS, świadczenia, emerytura, MRiRW
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE