Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

O historii polskiego pieczarkarstwa

2006-00-00 00:00

Polska tradycja pieczarkarstwa sięga XIX wieku. Zakorzeniono ją z Francji – podobnie zresztą jak tamtejszą kuchnię.

Po II wojnie światowej, w 1953 r. uruchomiono wytwórnię grzybni. Organizatorem branży pieczarkarskiej do okresu transformacji w 1989 r. była Spółdzielczość Ogrodnicza.
W latach 80. do produkcji pieczarek wdrożono metodę sporządzania podłoża zastępczego, opracowaną na skalę towarową przez Instytut Warzywnictwa.

Warto wspomnieć, że w latach poprzednich sporządzenie podłoża było uzależnione od dostępności końskiego nawozu. Umożliwienie eliminacji tego surowca pozwoliło na powstanie Wytwórni Podłoża Pofermentacyjnego.

Z zakresu logistyki najważniejsze postępy to: budowa tuneli pasteryzacyjnych , prasowanie wymieszanego z grzybnia podłoża w bloki i układanie ich na stelażach.
Istniejąca infrastruktura zachęcała do doskonalenia technologii i oferowania producentom najbardziej uszlachetnionej postaci podłoża, jaką jest podłoże po fazie III.

Ze względu na znaczny popyt - głównie ze strony przetwórstwa i eksportu – uprawa pieczarek cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem i rozwija się w bardzo szybkim tempie. Można ją porównać do szeregu roślin rolniczych jak i ogrodniczych.

W nowoczesnych pieczarkarniach cały proces jest w dużym stopniu zmechanizowany, zautomatyzowany, a także skomputeryzowany.



Źródło: fresh-market.pl

 

 

 

Zobacz więcej: Pieczarki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem