Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Czy będą jeszcze naprawdę tanie arbuzy?

2013-08-08 14:36

Upalne lato to najlepszy okres do delektowania się schłodzonym arbuzem. Owoc ten nie dość, że jest smaczny, to jeszcze bardzo dobrze gasi pragnienie. Jest przy tym nisko kaloryczny i można go jeść praktycznie bezkarnie.

Wszystko to zachęca do jedzenia arbuzów, jednak cena dla tego owocu wciąż w detalu pozostaje na wysokim – zbyt wysokim poziomie. Wiadomym jest bowiem, że arbuza nie kupuje się na gramy czy dekagramy, tylko na kilogramy, a to w przypadku obecnych cen już większy wydatek.

Sytuacja z ceną arbuzów jest tym bardziej niezrozumiała, że ceny tych owoców w hurcie w ostatnim czasie spadły do naprawdę niskiego pułapu. W przypadku zamówień całosamochodowych lub kontenerowych arbuzy z Węgier, Ukrainy czy Rumunii można kupić już od 20 groszy za kilogram. Mniejsze ilości to już wydatek rzędu 50 – 80 groszy. Arbuzy z Grecji czy Hiszpanii w dużym hurcie kosztują w granicach 40 – 60 groszy, a w małym hurcie poniżej złotówki.

W detalu natomiast ceny arbuzów wciąż oscylują w granicach 1,50 - 2,00 zł i o ile w przypadku małych sklepów osiedlowych taka cena jest jeszcze do przyjęcia, to w sieciach handlowych będących bezpośrednim importerem tych owoców i zamawiających owoce w ilościach wielkohurtowych, taka cena jest nieakceptowalna.

W tym roku kupuję mniej arbuzów i to tylko po kawałku, a nie całe jak kiedyś, bo cena jest wyjątkowo wysoka. Pamiętam jak w latach poprzednich w sierpniu arbuzy można było kupić po złotówce za kilogram, a nawet taniej, tegoroczne 1,69 zł/kg to zdecydowanie za drogo. Nie wiem czym jest to spowodowane, czy arbuzów jest mniej, a może cena dopiero spadnie bo wszystko jest opóźnione przez długą zimę w Europie. Nie wiem, naprawdę nie wiem, wiem za to jedno, w tym roku kupię zdecydowanie mniej arbuzów jak rok temu – mówi klientka jednego ze sklepów na warszawskim Mokotowie.

Niższe ceny arbuzów – poniżej 1,00 zł/kg są wynikiem czasowych akcji promocyjnych prowadzonych przez poszczególne sieci, które prędzej czy później się kończą i ceny arbuzów znów powracają do wyższego pułapu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE