Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cena jabłka przemysłowego odrabia straty?

2019-11-27 11:00

Rynek jabłek przemysłowych pozostaje niestabilny. Od połowy września mamy powracające cykle spadków i wzrostów cen, przy czym kolejne odsłony tego „spektaklu” mają różne amplitudy zmian cenowych. A to powoduje utrzymywanie się niepewności wśród sadowników, co do dalszego rozwoju sytuacji.

Z drugiej strony wydaje się, że emocje wśród producentów jabłek w znacznym stopniu opadły. Uczestnicy rynku chyba pogodzili się, że stały wzrost cen przemysłu został zatrzymany i nie będzie powrotu do cen na poziomie 0,70 zł/kg, a tym bardziej nie będzie cen wyższych.

Na to nie pozwalają ceny koncentratu soku jabłkowego na światowych rynkach, które z poziomu 1,50 euro/kg zeszły do okolic bliższych jednemu euro. Nie pozwala na to także sytuacja z podażą jabłka na przetwórstwo, którego jest teraz całkiem sporo. To z kolei jest efekt tego, że jabłka źle się przechowują.

Jednak ostatni tydzień pokazał, że ceny mogą odbijać również w górę. Było już wszak 0,40 zł/kg, a teraz ceny mokrego przemysłu to najczęściej 0,46-0,53 zł/kg. Wydaje się bowiem, że sadownicy nie są w tym sezonie skłonni oddawać przemysłu po każdej cenie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE