Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jabłko przemysłowe – i znów ceny na huśtawce

2019-11-14 13:05

Przełom października i listopada upłynął w handlu jabłkiem przemysłowym pod znakiem relatywnie dużej przeceny. Początek bieżącego tygodnia przyniósł niemiłe wieści dla producentów jabłek, którzy mieli towar do sprzedaży na koncentrat. Ceny przemysłu nie odbiły w górę i na głównych obszarach produkcyjnych pozostały na poziomie 0,40 zł/kg.

Teraz jednak mamy dalszy ciąg huśtawki cenowej. Po dołku najwyraźniej znów przyszło odbicie w górę. Ceny na Mazowszu i w województwie łódzkim oraz w okolicach Sandomierza wzrosły z 0,40 zł/kg do 0,44-0,46 zł/kg. Skupy na Lubelszczyźnie utrzymały pułap 0,50 zł/kg.

Jabłka przemysłowego jest sporo, bo w wielu chłodniach jabłka się psują na potęgę. Ale najwyraźniej jego podaż jest jednak za niska w stosunku do bieżącego popyty, aby dało się utrzymać niższe ceny. Przy czym trzeba jednak pamiętać, że presja ze strony przetwórców na zniżkę będzie istnieć nadal, choćby dlatego, że koncentrat na rynku światowym jest teraz tańszy niż latem, bo do gry wrócili Chińczycy.

Dlatego w kolejnych tygodniach możemy znów być świadkami wahań cen jabłka przemysłowego. Natomiast nie będzie powtórki cen z jesieni 2017, a wówczas w skupie dochodziły one do złotówki za kilogram, bo na tak drogi surowiec teraz nie ma rynku. Zobaczymy co będzie w końcówce zimy i wiosną, gdyż popyt wtedy powinien być wyższy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE