Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Chiny – wyższa produkcja koncentratu jabłkowego

2012-10-01 08:20

W ubiegłym sezonie produkcja koncentratu jabłkowego w Chinach wyniosła 627 tys. t. Zgodnie z informacjami Foodnews, produkcja koncentratu jabłkowego w sezonie 2012/2013 może być nieznacznie wyższa w porównaniu do sezonu poprzedniego. Prognozy mówią o tegorocznej produkcji na poziomie 660 tys. t.

Do wzrostu produkcji koncentratu może przyczynić się zwiększenie zbiorów jabłek w tym kraju, które wynieść mają ok. 38 mln t, w porównaniu do niespełna 36 mln t w roku poprzednim. Mimo większej produkcji chińskiego koncentratu, jego ceny będą prawdopodobnie utrzymywać się na dość wysokim poziomie.

W Chinach wciąż odnotowuje się duże zapotrzebowanie na owoce świeże, co ma swoje odzwierciedlenie w postaci dość wysokich cen jabłek, również tych kierowanych do przetwórstwa. To z kolei odbija się na wysokich kosztach produkcji, a tym samym cenach koncentratu. Obniża to jego konkurencyjność w stosunku do koncentratu produkowanego w Europie.

W 2011 roku kraje Unii Europejskiej zaimportowały łącznie 105 tys. t koncentratu jabłkowego z Chin czyli o 24% więcej niż przed rokiem, ale o 33% mniej niż 2 lata wcześniej (dane GTIS).

 

Słowa kluczowe: Chiny, jabłka, koncentrat jabłkowy, owoce
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE