Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Na Podlasiu koncentrat mało polski?

2012-09-27 10:17

W „buntowniczych nastrojach” są zwłaszcza producenci z Mazowsza a dokładniej z rejonu grójeckiego, niezadowoleni z ostatnich obniżek. W tym rejonie ze względu na ogrom jabłek tam produkowanych sadownicy mają siłę przebicia na rynku i próbują walczyć o własne interesy. Jak widać z pełnym sukcesem, gdyż w grójeckim pomimo spadku, ceny jabłek przemysłowych są najwyższe w Polsce – obecnie dochodzą do 48 groszy za kilogram.

W najgorszej sytuacji są natomiast sadownicy z Podlasia. Tam ze względu na mniejszą ilość sadów jakiekolwiek protesty nie mają racji bytu. Producenci z tamtego rejonu postawieni są dosłownie pod ścianą i albo oddadzą spady za niewielkie pieniądze, albo mogą jabłka sypać pod drzewo. Okolicznym przetwórcom nie bardzo zależy na polskich jabłkach przemysłowych, bo znaleźli sobie alternatywny sposób produkcji koncentratu, mianowicie importują przemysł jabłkowy ze wschodu – z Ukrainy, Litwy czy z Łotwy.

Zastanawiające jest w jedno, po ile kupują podlascy przetwórcy jabłka przemysłowe ze wschodu, skoro tamtejsi sadownicy dostają za tego typu owoce po 34 – 35 groszy za kilogram (najmniej w całym kraju), a i tak pośrednicy mają problemy z odsprzedaniem przetwórniom jabłek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE