Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Giełdy pełne jabłek

2019-12-03 20:33

Na giełdach hurtowych w tych rejonach kraju, w których jest zlokalizowana produkcja sadownicza jabłek, przynajmniej na razie, nie brakuje. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zaskakujące, ale nie dla uczestników rynku.

Jabłka jest mało w skali kraju i całego sezonu, ale podaż ogólna i podaż bieżąca, lokalna, to dwie różne rzeczy. I tę różnicę widać właśnie na giełdach. Trafia tam teraz bowiem dużo jabłek, które nie nadają się do długiego przechowywania. A jak się okazuje, takiego towaru nie brakuje. Może nie jest to rynek zalany jabłkiem, jak to było w zeszłym roku, ale nie ma mowy o deficycie.

Sadownicy są zgodni – jabłko w tym roku marnie znosi warunki magazynowe, nawet te chłodnicze. Szybko traci na jakości i właściciele takiego towaru starają się go szybko sprzedawać. Znaczny odsetek tych jabłek trafia na giełdy właśnie. Przy czym wielu uczestników rynku uważa, że jest to tegoż rynku psucie, bo takie jabłko, szybko tracące swe walory organoleptyczne i jakościowe, trafiwszy do konsumenta, skutecznie go zniechęci do kolejnych zakupów. W ten sposób upychanie marnego towaru jako owocu deserowego wpływa negatywnie na poziom spożycia świeżych jabłek.

A jak wyglądają ceny? Omówimy je na przykładzie największego rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach. W cenowej czołówce są te same odmiany co w zeszłym roku i w latach wcześniejszych. Do 3,00 zł/kg żądają sprzedawcy za jabłka Szara Reneta, Empire, Boiken i Cortlanda. Dwa lata temu (gdy zbiory też były niskie) Szara Reneta czy Boiken były droższe – do 3,33 zł/kg. Cortland był na tym samym poziomie co teraz. Tyle też żądano za Lobo, które obecnie wyceniane jest na 1,75-2,66 zł/kg. Taniej oferuje się Galę i Red Chiefa (1,33-2,00 zł/kg). Odmiany Golden Delicious  i Alwa mają także ceny nieco wyższe od pozostałych odmian i jest to przedział 1,33-1,86 zł/kg. Mniej popularne odmiany (głównie czerwone jak Szampion, Ligol, Jonagold czy Jonagored) mają ceny z przedziału 1,25-1,60 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE