Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Jabłka przemysłowa – rośnie presja podaży

2019-02-12 15:30

Na rynku jabłka przemysłowego sytuacja cenowa się ustabilizowała. Pod tym względem, jak się wydaje, skup interwencyjny realizowany przez firmę Eskimos, okazał się skuteczny. Cena tego skupu od połowy stycznia pozostaje na poziomie 0,30 zł/kg.

Ceny skupu z wolnej ręki są za to mocno zróżnicowane – od 0,15 zł/kg w niektórych mazowieckich skupach do 0,25 zł/kg na przykład w Wielkopolsce. Ale i tu, poza skupem interwencyjnym, sytuacja cenowa od około miesiąca pozostaje mniej więcej stabilna.

Jednak widać też, że na rynku jabłka przemysłowego coraz bardziej dynamicznie rośnie presja wywierana na ceny przez podaż tego surowca. A to wynika z kolei z faktu, że jest coraz więcej problemów z jakością jabłek w chłodniach, a więc jest też coraz więcej towaru, który nadaje się już tylko do przetwórstwa.

Średnia cena jabłka przemysłowego już jest niższa od swojego maksimum w tym sezonie, jako że przez krótką chwilę, w końcówce stycznia ceny przemysłu wyszły ponad pułap 0,30 zł/kg. Czy tamta korekta znajdzie swą kontynuację w drugiej połowie lutego, albo może w marcu?

Kluczową kwestią jest tu to, ile jeszcze jabłek kupi Eskimos. Jak długo mechanizm interwencji będzie stabilizował ceny. Bo gdy go zabraknie, a prędzej czy później zabraknie, bo program od początku ma nałożony limit ilościowy, to ceny zareagują najpewniej korektą i to może być korekta znacząca.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE