Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jabłko przemysłowe – poprawa cen

2020-03-02 08:00

Przez drugą połowę lutego średnia cena jabłka przemysłowego, wedle danych codziennego monitoringu cen fresh-market.pl, wzrosła o 15 procent. Ale ta uśredniona zmiana nie w pełni oddaje to, co działo się w ostatnich dniach w handlu „przemysłem”.

Chodzi o to, że nasza średnia cena obejmuje przede wszystkim tak zwany „przemysł mokry”, chociaż i tu należy zrobić następujące zastrzeżenie – w tym sezonie jakość takiego surowca bywa tak niska, że skupy płacą 0,44-0,50 zł/kg za jabłko przemysłowe mokre w lepszej jakości. Kupujący mówią, że jabłka przechowują się tak źle, iż dużo jest surowca jakościowo fatalnego, za który ceny to 0,35 zł/kg.

Najbardziej w drugiej połowie lutego cenowo zyskiwał „suchy przemysł”, a zwłaszcza jabłka przeznaczone na tłoczenie soków. Na taki surowiec popyt był duży i jeszcze rósł w ostatnich tygodniach. Ceny „przemysłu suchego” wzrosły już do poziomu 0,50-0,60 zł/kg. Najpopularniejsze w skupie odmiana jabłek na tłoczenie soków (jak na przykład Golden) osiągają zaś ceny z przedziału 0,65-0,70 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE