Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Jakość Ligoli a warunki przechowywania

2012-03-02 08:45
Źródło: fresh-market za HASŁO OGRODNICZE 12/2011 (ik)

Konsumenci i eksporterzy mają coraz większe wymagania co do jakości owoców. Chcą, by jabłka wysokiego standardu były dostępne cały rok. W takim przypadku zwykłe warunki przechowalni nie wystarczają i cały czas prowadzone są badania nad polepszeniem technologii przechowywania oraz dostosowaniem jej do potrzeb danego gatunku.

Zawartość ekstraktu w jabłkach zależy od warunków klimatycznych miejsca przechowywania. Okazuje się, że w warunkach kontrolowanej atmosfery (KA) owoce odznaczają się większą ilością ekstraktu, a w warunkach chłodni (NA) - mniejszą. Im dłużej Ligole są przechowywane tym bardziej spada ich kwasowość, przy czym proces ten zachodzi wolniej w przypadku warunków atmosfery kontrolowanej.

Dużym problemem jest wrażliwość Ligoli na uszkodzenia skórki wywołane nadmiernym stężeniem CO2 - na poziomie 1,2 proc. i 1,5 proc. Uszkodzenia te nie występują w atmosferze o składzie CO2 - 0,8 proc. i O2 - 0,8 proc. Badania wykazały, że podczas pierwszych 6 miesięcy przechowywania, ta odmiana jabłek nie jest bardzo podatna na gnicie. Dopiero po upływie 9 miesięcy pojawiały się znaczne straty spowodowane przez choroby grzybowe - szarą pleśń i gorzką zgniliznę. Jabłka z objawami tych chorób występowały częściej  w warunkach NA. Warunki KA okazały się lepsze a stopniowe zwiększenie stężenia gazów do 0,8 proc. przyczyniło się do mniejszej ilości chorych jabłek.

Przechowywanie Ligoli w zwykłej chłodni należy zakończyć przed upływem 3 miesięcy. Jeżeli nie jest to możliwe, ich gnicie można skutecznie opóźnić za pomocą odpowiedniego stężenia gazów i stosowania preparatu Smart-Fresh 03 VP. Środek ten także zapobiega spadaniu zawartości kwasowości.

Na podstawie artykułu dr Kamila Jeziorka.

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE