Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Koniec boomu na Idareda?

2013-04-16 11:04

Miniony tydzień przyniósł spore zmiany na rynku jabłek eksportowych. Popyt wzrósł o kilkaset procent, a i ceny ostro ruszyły w górę. Idared w ciągu zeszłego tygodnia zdrożał średnio o 40 - 50 groszy na kilogramie. Jeszcze w poniedziałek były firmy płacące za niego złotówkę, pod koniec tygodnia większość firm za Idareda z KA dawała już 1,50 zł/kg netto. Generalnie zainteresowanie było ogromne i nie było firmy, która nie kupowałaby by jabłek odmiany Idared.

Ten tydzień wydaje się być już nieco spokojniejszy. Nie ma już takiego boomu na Idareda jak przed tygodniem. Firmy oczywiście wciąż go kupują, ale z większą rozwagą. Niektórzy eksporterzy obniżyli nawet na niego cenę – o około 10 – 20 groszy. Ci, którzy pod koniec ubiegłego w tej całej walce o zdobycie odpowiedniej ilości owoców proponowali już 1,70 zł/kg, dziś nie dają więcej jak 1,50 zł/kg netto. Są też firmy, które w ubiegłym tygodniu płaciły 1,50 zł/kg, a dziś oferują za Idareda z kontroli w kalibrze 70+ już tylko 1,30 – 1,40 zł/kg netto.

Popyt na jabłka odmiany Idared wyraźnie siada. Cóż się dziwić, w tydzień wysłaliśmy do Rosji tyle owoców co niekiedy w cały miesiąc. Ktoś to będzie teraz musiał sprzedać i zjeść. Czy w takim bądź razie czeka nas kolejny korek podażowy? Eksporterzy mówią, że tak i to dość spory, ale jeszcze nie w tym tygodniu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE