Maleje eksport jabłek w UE
Z danych Eurostatu wynika, że unijny eksport jabłek od lipca do października 2017 roku, wskutek spadku zbiorów, zmniejszył się o 31 proc. w ujęciu rok do roku. Eksport z Polski do krajów trzecich zmalał w analogicznym okresie o 42 proc. rok do roku, co oznaczało największy spadek wśród czołowych eksporterów tych owoców. Eksport z Włoch zmniejszył się o 38 proc. r/r a z Francji o 13 proc.
Dotychczasowe zmiany w eksporcie sugerują znaczny spadek sprzedaży zagranicznej jabłek z UE w całym sez. 2017/18. Wg prognoz USDA ten sezon zamknie się wolumenem ok. 1 mln t (-33 proc. r/r). Czynnikiem ograniczającym eksport będzie większe zapotrzebowanie na rynku wewnętrznym, a także wysokie ceny jabłek, które ograniczyć mogą popyt na rynkach wschodnich. Wskazuje na to unijny eksport jabłek na Białoruś, który od lipca do października 2017 roku zmniejszył się o 46 proc. w ujęciu rok do roku z czego sprzedaż z samej Polski do tego kraju zmalała o 50 proc.
Handel hamować może również wysoka podaż jabłek poza UE. Co prawda, wg USDA światowa produkcja jabłek w sez. 2017/18 zmniejszy się o 3,2 proc. r/r, ale w krajach poza UE wzrośnie nieznacznie bo o 0,03 proc., głównie w wyniku wzrostu produkcji w Chinach (+1,4 proc.). Chiny pozostaną jednocześnie największym eksporterem jabłek na świecie w sez. 2017/18 mimo spadku eksportu o 13 proc. w ujęciu rok do roku do 1,2 mln ton wskutek embarga na sprzedaż chińskich jabłek do Indii. Zablokowanie rynku indyjskiego dla Chin oznaczać może większy eksport chińskich jabłek do Rosji, co pośrednio przełoży się także na słabszy popyt na jabłka z Polski.
Zobacz więcej: Jabłka
Jaka była produkcja owoców w 2017 roku wg GUS
czytaj dalej
Węgry: kurczy się produkcja jabłek
czytaj dalej
WAPA opublikowała stan zapasów jabłek w Europie w 2017 roku
czytaj dalej
Włochy: produkcja jabłek i sytuacja rynkowa w sezonie 2017/2018
Eksport jabłek z Polski w III kw. 2017 roku
czytaj dalej
Szwajcaria: będą potrzebne jabłka z importu
czytaj dalej