Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Na rosyjskim embargu zarobi Ukraina ?

2014-08-08 15:06

Embargo objęło dostawy owoców i warzyw do Rosji praktycznie ze wszystkich krajów europejskich oprócz m. in. Serbii oraz Szwajcarii. Nie zostało także zastosowane wobec Ukrainy, która nadal bez problemu może eksportować do Federacji Rosyjskiej swoje jabłka oraz inne owoce i warzywa. Co to może oznaczać?
 

Przewidywane są dwa scenariusze dalszego rozwoju wydarzeń. 
 
Pierwszy zakłada, że po ratyfikacji przez parlament ukraiński umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, którego podpisanie zapowiadane jest na październik zakaz importu do Rosji obejmie także Ukrainę, analogicznie do tego jak postąpiono z Mołdawią.

Drugi scenariusz, zakłada że Rosja w ogóle nie ma zamiaru zakazywać wwozu ukraińskich owoców i warzyw. W tym scenariuszu doszłoby do paradoksalnej sytuacji. W czasie gdy cała europejska branża rolno-spożywcza, w tym polscy producenci jabłek  stracą ogromne pieniądze  z powodu zamknięcia rynku rosyjskiego, producenci i firmy ukraińskie skorzystają z okazji i sprzedadzą swoje owoce warzywa do Rosji. A ze względu na brak realnej konkurencji jeszcze bardzo dobrze na tym zarobią.

Drugi scenariusz jest o tyle prawdopodobny, że zaistnienie takiej sytuacji wpłynęłoby negatywnie na obraz Ukrainy w Europie, co jest jednym z celów obecnej rosyjskiej polityki.
 

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE