Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Na rynku jabłek robi się „drętwo”

2013-04-25 10:38

Do Świąt Wielkanocnych w krajach prawosławnych pozostał jeszcze tydzień, ale już dziś eksporterzy odczuwają ich nadejście. Rosja obkupiła się już w owoce w ubiegłym tygodniu i ten tydzień jest znacznie uboższy w zamówienia. Firmy eksportowe nie spodziewały się, że handel skończy się tak szybko, sądziły, że ten tydzień będzie jeszcze normalny. Tak się jednak nie stało i na wznowienie handlu z Rosją będzie trzeba teraz poczekać ze dwa – trzy tygodnie. Idą zatem „chude” dni dla eksporterów.

Wyhamowanie eksportu nie przekłada się jednak na wysokość cen poszczególnych odmian, które pozostają na dość wysokim pułapie. Idareda wciąż można sprzedać po 1,50 zł/kg netto, choć są i firmy płacące o 10 – 20 groszy mniej. Ceny czerwoniaków są zróżnicowane i wahają się od 1,30 do nawet 1,70 zł/kg netto w zależności od odmiany i jakości owoców. Za Golden Deliciousa eksporterzy wciąż proponują 2,00 zł podobnie jak za Galę.

Generalnie ceny, jak na tak obfity w jabłka rok są dość dobre... „znośne” – tak określają je sadownicy. Wszyscy jednak najbardziej zastanawiają się co będzie pod koniec maja. Czy popyt a tym samym ceny pójdą w górę, czy też nie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE