Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Parch przechowalniczy

2012-03-15 21:25
Źródło: fresh-market.pl (KZ)

W czasie trwania sezonu może porażać praktycznie wszystkie części drzewa takie jak liście, pędy, pąki, zawiązki owoców, owoce, a nawet szypułki. Parch przechowalniczy jest najpóźniejszą postacią parcha jabłoni.

Objawy wczesnych infekcji grzyba występują na owocach w postaci czerwonych plam, które z czasem czernieją, korkowacieją i pękają tworząc na jabłkach ciemne suche strupy. Tego typu objawy widoczne są już w trakcie wegetacji drzew, kiedy owoce znajdują się jeszcze na drzewach.

Objawy późniejszych infekcji grzyba Venturia inaequalis występujących w późniejszej fazie wegetacji są praktycznie nie do wychwycenia przed zbiorami. Chorobie przy tym sprzyja deszczowa pogoda, w czasie której zarodniki konidialne przenoszone są w kroplach wody z liści na owoce. Objawy parcha przechowalniczego ujawniają się dopiero w czasie przechowywania owoców w postaci czarnych, okrągłych, niewielkich plam pojawiających się na owocach. W miarę wydłużenia okresu przechowywania ich ilość się zwiększa, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby owoców nie należy zbyt długo przechowywać. Co prawda parch przechowalniczy nie powoduje gnicia i owoce nadają się do spożycia, jednak wpływa on na obniżenie ich wartości handlowej. Owoce z objawami parcha przy tym szybko więdną, a przez uszkodzoną skórkę mogą przedostać się zarodniki innych grzybów m. in. Penicillium expansum powodującego mokrą zgniliznę.

Objawy parcha przechowalniczego występują zarówno na owocach przechowywanych w przechowalniach, jak i w chłodniach. Gatunkiem wrażliwym na parcha prócz jabłoni jest także grusza.

Aby uniknąć parcha przechowalniczego należy bezwzględnie przestrzegać programu ochrony sadów i stosować się do zaleceń w nim zawartych, szczególnie w wilgotne i deszczowe lata. Kiedy istnieje prawdopodobieństwo zakażenia owoców tuż przed zbiorami powinno się dodatkowo zastosować oprysk odpowiednim fungicydem około 7–14 dni przed planowanym zbiorem owoców (np. Captan 50 WG).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE