Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Prognoza WAPA dla produkcji jabłek w 2020 r.

Światowe Zrzeszenie Producentów Jabłek i Gruszek opublikowało swoje prognozy zbiorów jabłek w krajach EU. Odbyło się to na corocznej imprezie Prognosfruit. Z danych tych wynika, że wielkość zsumowanych zbiorów dla krajów UE ma być na zbliżonym, choć nieco niższym poziomie niż rok temu.

Zbiory jabłek w EU w 2019 roku wyniosły 10,783 mln ton. W roku bieżącym ma to być 10,711 mln ton, o 1 procent mniej rok do roku i o 4 procent mniej w stosunku do średniej wieloletniej. Co ważne, Polska w tej prognozie znalazła się w grupie państw, które mają mieć wyższe zbiory jabłek rok do roku.

w1

Jak widać na grafice powyżej, największy względny (procentowy) wzrost produkcji rok do roku ma wystąpić w krajach skandynawskich i bałtyckich. Nie są to liczący się gracze w skali europejskiej. Z krajów będących najważniejszymi producentami jabłek na kontynencie tylko Polska ma mieć wyższe zbiory. WAPA oszacowała je na 3,4 mln ton, o 17 procent więcej rok do roku, ale o 4 procent mniej niż średnia wieloletnia (przypomnijmy, ze wstępny szacunek GUS mówi o poziomie 3,3 mln ton).

Drugi co do wielkości producent jabłek w Europie – Włochy ma mieć zbiory na poziomie 2,080 mln ton, o 1 procent niższe rok do roku, trzeci – Francja na poziomie 1,431 mln ton, o 13 procent mniej rok do roku, czwarty – Niemcy ma mieć zbiory na poziomie 0,951 mln ton, o 4 procent mniej, a Hiszpania na poziomie 0,467 mln ton, o 16 procent mniej rok do roku.

Jeśli prognozy te się potwierdzą to Polska powinna się znaleźć na dobrej pozycji wyjściowej do sezonu 2020/2021. Konkurencja będzie niższa, za to popyt na jabłka w ostatnich miesiącach wzrósł i jest to najpewniej trwały trend związany z postrzeganiem tych owoców jako relatywnie tanich, a wartościowych pod względem wpływu na zdrowie, co konsumenci zaczęli doceniać w dobie pandemii koronawirusa. W dodatku nowy sezon startuje w realiach wyczyszczonych magazynów. Nie ma problemu z dużymi zapasami zeszłorocznych owoców, bo jabłka ze zbioru 2019 zostały wyprzedane.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE