Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Przedświąteczne zainteresowanie jabłkami?

2017-12-12 15:05

Mamy już połowę grudnia, a handel jabłkami eksportowymi wciąż pozostaje na relatywnie przeciętnym poziomie. Są firmy kupujące poszczególne odmiany jabłek, jednak nie ma na nie takiego popytu jakiego spodziewali by się sadownicy. Co ciekawe, choć pod względem podaży i kondycji jabłek zupełnie inny, to już drugi sezon z rzędu kiedy to przed Bożym Narodzeniem nie ma zainteresowania jabłkami Wcześniej popyt w połowie grudnia bardzo rósł.

Eksporterzy kupują obecnie jabłka głównie z chłodni zwykłej, choć nieliczni już interesują się już kontrolą. Jedynie Idared jest akceptowalny jeszcze z przechowalni. Ceny jabłek są przy tym dość stabilne (gdzieniegdzie notuje się niewielkie, 10 groszowe podwyżki cen) i bardzo zróżnicowane.

W chwili obecnej za tzw. „czerwoniaki” w kalibrze 70+ można dostać od 1,30 do nawet 1,60 groszy za kilogram, przy czym najwyższe ceny osiągają jabłka odmian Alwa czy Szampion (Szampion chętnie już z KA). Ceny jabłek na tzw. gotowo są średnio o 10 groszy wyższe. W przypadku Idareda ceny oscylują w granicach 1,20 – 1,40 zł za kilogram, jabłka na gotowo do 1,50 zł za kilogram.

Ceny jabłek praktycznie się nie zmieniają, a popyt na nie wciąż jest nieduży. Z czego to wynika? Mołdawia i Serbia nadal posiadają pewne zapasy owoców i chętnie się ich pozbywają, dlatego polskie owoce nie są im jeszcze potrzebne, po za tym wwóz unijnych jabłek do Rosji to coraz większe ryzyko, co ogranicza ilość chętnych na handel nimi.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE