Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kiwi – będą rekordy cenowe?

2020-05-21 09:00

Na razie niewiele wskazuje na możliwość ukształtowania się cen kiwi na rekordowym poziomie. Ostatnio w polskim hurcie doszło nawet w tym względzie do pewnych korekt. Obecnie importerzy oferują zielone kiwi (wciąż jeszcze sprowadzane z południa Europy) w handlu hurtowym na większą skalę po 6,00-9,00 zł/kg. To dość wysoki poziom cen (dla porównania rok temu było to średnio 5,40 zł/kg), ale do rekordów przecież daleko.

A jednak duży wzrost cen jest bardzo prawdopodobny. Trzeba pamiętać, że obecny rok nie jest typowym, bo rynek działa w warunkach ograniczeń wywołanych pandemią. W przypadku owoców kiwi przekłada się to na znacząco wyższy popyt i problemy z logistyką międzynarodową.

A przecież sezon dla kiwi europejskiego już finiszuje. Na rynku zostanie oferta importowana z dużo większych odległości, głównie z Chile, ewentualnie w grę wchodzi RPA czy Nowa Zelandia. To oznacza mniejszą podaż, większe koszty transportu, a więc i wyższe ceny. Jak wysokie? W 2017 roku w lecie też mieliśmy problemy z podażą. Wtedy w maju ceny były jak teraz - na poziomie 8,00 zł/kg średnio, a we wrześniu już było 12,00 zł/kg. W tym roku pokonanie tego pułapu jest prawdopodobne. Jednak najdrożej było w 2014, gdy średnia cena hurtowa doszła w sierpniu do pułapu 13,50 zł/kg. Czy i ta granica zostanie osiągnięta?

Słowa kluczowe: kiwi, ceny kiwi, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE