Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

To nie będzie łatwy sezon dla producentów malin

2019-05-22 13:15

Rok 2018 był bardzo trudny dla producentów malin. W całej Europie mieliśmy wysokie zbiory tych owoców. Dużo malin było w Polsce, dużo w Serbii, u naszego głównego konkurenta. Do tego mocno na rynku rozpychała się malina ukraińska.

Dało się to bardzo odczuć, zwłaszcza na rynku malin do przemysłu. Tu ceny przez cały sezon były dramatycznie niskie. Przeciętnie dwa razy niższe od tych z roku 2017 i najniższe w ostatnich latach (przynajmniej od 2010 roku, od kiedy redakcja fresh-market.pl monitoruje te ceny).

W sezonie bieżącym zbiory, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach raczej nie będą tak duże jak rok temu. Chociaż warto zaznaczyć że źródła ukraińskie twierdzą, iż tam tylko zachodnia część kraju ucierpiała od przymrozków.

Na razie na naszym rynku owoców deserowych dominuje malina z importu i jest to produkt niszowy, oferowany w wysokich cenach. W małym hurcie to 24,00 – 30,00 zł/kg. I tak jest taniej niż jeszcze kilkanaście dni temu, gdy ceny sięgały 45,00 zł/kg. Na giełdzie w Broniszach pojawiły się oferty deserowej maliny krajowej po 50,00 – 66,00 zł/kg, na razie w śladowych ilościach. Zobaczymy jak będzie dalej. Przypomnijmy, że rok temu na koniec maja ceny polskich malin znajdowały się w przedziale od 14,00 zł/kg (na Elizówce) do 30,00 - 40,00 zł/kg w Broniszach.

Mimo, że malin będzie mniej niż w zeszłym roku, to sezon również do łatwych nie będzie należał. Serbia i Ukraina będą zawzięcie walczyć o jak największy kawałek malinowego rynku. I przede wszystkim chodzi tu oczywiście o malinę mrożoną, bo to jest pole zaostrzającej się konkurencji. Zatem ceny w polskich skupach będą zależeć nie tylko od wielkości zbiorów w naszym kraju, ale też od presji z zagranicy.

Słowa kluczowe: maliny, ceny malin, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE