Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cytryny będą tańsze?

2020-09-09 13:56

Ceny cytryn w polskim hurcie już nieco spadły w ostatnim czasie, ale na razie trudno mieć pewność, iż to początek dłuższego trendu, a nie jednorazowe wahnięcie, które może być „odrobione” równie szybko, jak się pojawiło. Ale w perspektywie dłuższego okresu spadek cen cytryn jest jak najbardziej prawdopodobny.

Rynek tych owoców wchodzi bowiem w okres sezonowej zmiany. Kończy się powoli sezon importu z Argentyny, a na zaczyna okres handlu cytrynami sprowadzanymi z o wiele bliższej odległości – z Turcji i Hiszpanii. A to zawsze oznacza niższe ceny.

W Turcji nowy sezon już wystartował i pierwsze partie tureckich cytryn wczesnej odmiany Mayer już trafiły do Europy. Tureccy eksporterzy mówią, że zbiory są, przynajmniej na razie, niezłe, a w handlu dostępne są już wszystkie kalibry. Można więc oczekiwać tu dość znacznej dynamiki w zwiększaniu bieżącej podaży.

Jeśli chodzi o cytryny z Hiszpanii, to należy się spodziewać kontynuacji bardzo wysokiego popytu na nie, co może się przełożyć na relatywnie wyższe ceny. I to mimo, że tegoroczna produkcja ma być wyższa. Ale z drugiej strony hiszpański sektor eksportowy stoi wobec potencjalnego kryzysu, jakim jest  coraz bardziej prawdopodobny brak porozumienia UE - Wielka Brytania. Przy czym to nie eksport hiszpańskich cytryn, Anie szerzej cytrusów jest problemem, ale kwoty połowowe, a eksport cytrusów z Hiszpanii może stać się przysłowiowym wiórem przy wyrąbywaniu porozumień handlowych po brexicie.

Wracając na rynek polski, obecnie cytryny w dużym hurcie są dostępne w cenach 6,00-7,50 zł/kg. Trudno obecną sytuacje porównywać do zeszłorocznej, bo rok temu cytryny argentyńskie w zasadzie nie pojawiły się w ogóle na rynku europejskim. Ale i tak obecne ceny są wyższe od zeszłorocznych, co jest pochodną utrzymującego się zwiększonego zapotrzebowania na te owoce.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE