Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Coraz większa konkurencja na rynku granatów

Od kilkunastu lat produkcja granatów w wielu krajach intensywnie rośnie. Wpływa na to zwiększony popyt na świeże owoce a także na soki z granatów. Zwiększenie produkcji powoduje jednak również wzrost konkurencji wśród producentów tych owoców.

Turcja staje się coraz ważniejszym graczem na rynku granatów na świecie. Areał nasadzeń tego gatunku w tym kraju wciąż rośnie – prawdziwy boom rozpoczął się około 15 lat temu, a owoce dostępne są od października do marca. Obecnie ceny tureckich granatów są bardzo niskie, a owoce stanowią dużą konkurencję dla granatów z Hiszpanii.

Sezon na hiszpańskie granaty kończy się w grudniu, kiedy to na europejskim rynku dostępne są już w sprzedaży owoce z Turcji. To powoduje duże problemy hiszpańskich sadowników, tym bardziej, że Turcja pomimo embarga może wciąż eksportować granaty do Rosji. Zaledwie 30 proc. hiszpańskich granatów rozdysponowywanych jest na rynku krajowym, pozostałe 70 proc. stanowi eksport, głównie na rynek UE, obecnie poszukuje się dla nich także nowych odbiorców – na Bliskim Wschodzie oraz w Azji.

Granaty cieszą się także coraz większą popularnością w Grecji, gdzie sezon na te owoce rozpoczyna się we wrześniu. Generalnie powierzchnia nasadzeń rośnie, jednak w tym roku produkcja owoców była niższa niż oczekiwano, a kryzys gospodarczy miał duży wpływ na rynek granatów. Konsumpcja krajowa utrzymuje się mimo wszystko na dobrym poziomie, duży popyt notuje się także na soki z tych owoców.

Włoscy sadownicy, zarówno na południu jak i na północy kraju, są coraz bardziej zainteresowani uprawą granatów. Na Sycylii, granaty są zbierane od września do listopada a dostępne aż do marca, ilości tam uprawiane są jednak ograniczone. W Puglii sezon trwa od września do stycznia. Produkcja granatów na południu kraju jest przeznaczona głównie na rynek owoców deserowych  a na północy do przetwórstwa. W porównaniu do pozostałych krajów południowoeuropejskich produkcja granatów we Włoszech jest nieduża, dlatego kraj ten sporo owoców importuje, a ceny są wyższe niż w Hiszpanii czy w Grecji.

 

 

Słowa kluczowe: granaty, produkcja granatów
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE