Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rośnie światowa produkcja owoców tropikalnych

2012-11-05 19:02

Jak poinformowało FAO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, światowa produkcja owoców tropikalnych według wstępnych szacunków do 2014 r. wyniesie około 82 mln ton. Tym samym dzięki obserwacjom prowadzonym od 2004 roku coroczny wzrost produkcji wynosi średnio 1,7 proc. W grupie owoców tropikalnych objętych analizą znajdują się takie gatunki jak mango, ananasy, awokado, papaje oraz owoce liczi, guawy czy owoc rambutanu. Około 90 proc. światowej produkcji owoców tropikalnych skoncentrowana jest obecnie w państwach rozwijających się.

Popyt na tego typu produkty z roku na rok rośnie. Szacuje się, że do 2014 r. wolumen światowego importu wzrośnie o 24 proc. Największą popularnością cieszą się ananasy, mango, awokado oraz papaje. Wstępne dane szacunkowe na 2013 r. zakładają, że światowy import owoców tropikalnych wyniesie nawet 3,6 mln ton, z czego około 2,6 mln ton, czyli około 81 proc. skierowane zostanie na rynki państw wysokorozwiniętych. Na pierwszym miejscu wśród importerów owoców tropikalnych od lat znajdują się Stany Zjednoczone, tuż za nimi jest Unia Europejska oraz Japonia.

Biorąc pod uwagę produkcję owoców tropikalnych jako całość największym producentem na świecie są Filipiny, Indonezja oraz Indie, jednak przy podziale gatunkowym sytuacja ta wygląda nieco inaczej. W przypadku zbiorów mango największym producentem na świecie są Indie, Tajlandia oraz Meksyk,

dla ananasów odpowiednio Filipiny, Tajlandia oraz  Chiny. Owoce papai przede wszystkim zbierane są w Indiach, Brazylii i w Meksyku.

W światowym eksporcie owoców tropikalnych przeważają Hong Kong, Tajlandia oraz Malezja. W przypadku eksportu samego mango dominują wyraźnie Meksyk, Indie i Brazylia, dla ananasów są to już Kostaryka i Filipiny. Dla awokado i papai są to kraje – Meksyk, Malezja oraz Izrael.

 

Zobacz więcej: Owoce egzotyczne

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE