Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Truskawka – spadek cen skupu

2020-06-25 07:00

Kolejny tydzień czerwca i kolejny dołek w cenach truskawek do przetwórstwa. Poprzedni mieliśmy na początku zeszłego tygodnia. Kolejny zaczął się we wtorek po południu. W środę mieliśmy kontynuację korekt cen zarówno truskawki z szypułką, jak i tej bez szypułki.

Ceny tej pierwszej spadły w skupach do 1,60-1,80 zł/kg, w zakładach ceny na rampie zeszły do poziomu 2,00 zł/kg. Jeśli chodzi o truskawki bez szypułki, to ceny w skupach spadły do 3,20-3,40 zł/kg zależnie od rejonu kraju. Ceny loco rampa w zakładach znalazły się na poziomie od 3,70 zł/kg, choć były i takie, które utrzymały poziom 4,00 zł/kg i nawet 4,20 zł/kg (ale to poza regionami skoncentrowanej produkcji truskawki).

Powodem spadku cen jest jakość truskawek. W niemal całej Polsce leje od kilku dni. Były dnie, że lało niemal bez przerwy. Truskawki są ciężkie od wody, za to poziom ekstraktu w takich owocach (stężenie cukrów) jest niskie. Za to owoce takie, wymęczone strumieniami spadającej na nie wody, błyskawicznie tracą jędrność i pokrywają się pleśnią. Ładna, dobrej jakości, względnie trwała truskawka zniknęła z rynku. Trafia nań owoc w najlepszym razie drugiej klasy jakości. Za takie truskawki zakłady nie chcą lepiej płacić. To z kolei powoduje rozgoryczenie producentów, których trud obraca się w niwecz.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE