Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Truskawki – załamanie importu

2020-11-20 08:22

Zazwyczaj październik przynosi pierwsze ożywienie w imporcie do Polski truskawek. Lato to z oczywistych względów czas, w którym import taki niemal zamiera. Na jesieni rośnie on dziesięciokrotnie, by na najwyższe obroty i wolumeny rzędu 2-4 tys. ton miesięcznie wejść po nowym roku – w lutym.

W tym roku sytuacja wygląda inaczej. Truskawka importowana jesienią to owoc drogi, sprowadzany z daleka (np. z Egiptu, via Holandię, ale też z Grecji i Hiszpanii), w niewielkich ilościach i co najważniejsze – sprowadzany głównie dla sektora HoReCa. Tego samego, który tak mocno ucierpiał od pandemii koronawirusa.

Dlatego w roku bieżącym import truskawki w zasadzie zamarł. Na rynku hurtowym w listopadzie 2020 roku nie ma takich owoców. Ale w ich miejsce wciąż mamy truskawkę krajową z upraw tunelowych. W niewielkich ilościach, ale jest. Tu też widać negatywny wpływ pandemii, bo popyt na te owoce jest ograniczony, co odbiło się na cenach. Rok temu w małym hurcie za krajową truskawkę płacono 25 zł/kg (ale rok temu drogi był też import z powodu opóźnienia sezonu hiszpańskiego). Teraz ceny to pułap 18-19 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE