Mołdawia – przymrozki zagrażają winogronom
Poprzednie fale mrozu w tym miesiącu praktycznie nie zaszkodziły plantacjom winogron stołowych głównych odmian eksportowych uprawianych w Mołdawii: Mołdawia, Maskat, Kodrianka itp. Niektóre uszkodzenia odnotowano tylko w poszczególnych winnicach grupy odmian Isabel.
Jednak według ekspertów Stowarzyszenia Producentów Winogron Stołowych prognoza zapowiadająca spadek temperatur na koniec kwietnia może już mieć negatywny wpływ na przyszłe zbiory. Jeśli temperatura spadnie w nocy i rano, poniżej minus 2-3 stopni Celsjusza, środkowe pąki roślin mogą zamarznąć. Winogrona to rośliny, które potrafią się dostosować i boczne pąki mogą również uczestniczyć w tworzeniu plonu, ale w tym przypadku wielkość gron będzie mniejsza, co wpłynie na wartość handlową produktu.
Eksperci stowarzyszenia zauważają, że z powodu wyjątkowo ciepłej zimy wegetacja winogron rozpoczęła się wcześniej niż zwykle. Ale jednocześnie rośliny są poddawane stresowi z powodu przedłużającej się suszy, przepływ soków był słaby, nawet podczas przycinania rośliny skąpo „płakały”. Jakie to przyniesie konsekwencje, nie jest jeszcze jasne.
Jednak obecnie jest już oczywiste, że ilość i jakość plonów będzie w dużej mierze zależała od opadów w maju-czerwcu. Zazwyczaj w Mołdawii jest to stosunkowo deszczowy okres. Jednak transformacja klimatu przełamuje wszystkie stereotypy.
Zobacz więcej: Winogrona ?preview=1