Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Po sympozjum producentów soków

2012-05-28 09:30

Według danych przedstawionych przez Juliana Pawlaka, prezesa zarządu KUPS, zbiory w 2011 r. były na dość dobrym poziomie. Ceny jabłek do przetwórstwa w sezonie 2011/2012 wahały się w granicach 0,45-0,85 gr/kg. Eksport zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) wyniósł w minionym sezonie 200 tysięcy ton, a jego cena  - 1,45 euro/kg. Ceny zagęszczonego soku jabłkowego z Chin zrównały się z cenami tego produktu produkowanego w innych krajach, w tym w Polsce. Eksport chińskiego soku spada - w sezonie 2010/2011 wyniósł tylko 483 tys. t. Niestety od 2009 r. spada również spożycie owocowych soków i nektarów w całej Europie.

Irena Strojewska z IERiGŻ-PIB przedstawiła dane dotyczące rynku soków zagęszczonych. Jej zdaniem zarówno produkcja, jak i eksport ZSJ pozostają wciąż na tym samymi poziomie. ZSJ do Europy trafia z Turcji, Chin i Polski. Jeśli chodzi o import jabłek do Rosji, w ciągu ostatnich lat rośnie udział. W Europie spada popyt na ZSJ. Na rynku rosyjskim po notowanym wzroście popytu na ZSJ od początku dekady, nastąpiło zachwianie, ale teraz rynek ten znów jest zainteresowany zakupem dużych ilości soku. W sezonie 2011/12 produkcja zagęszczonych soków z owoców miękkich wyniosła ok. 33 tys. ton.  

Zdaniem Romualda Ozimka, wiceprezesa zarządu KUPS, ostatnio występuje duża zmienność w podaży surowca do przemysłu przetwórczego, co wynika z obserwowanej od kilku lat zmiany w strukturze upraw. Spada udział odmian najbardziej przydatnych do produkcji soków i koncentratów. Niezbędna jest konsolidacja organizacji związkowych i branżowych, która doprowadziłaby do stabilizacji rynku owoców opartej na współpracy zakładów przetwórczych z organizacjami producentów. Działania te powinny odbywać się w oparciu o długoletnie umowy kontraktacyjne. Może to być jednak trudne do wykonania z indywidualnymi producentami, dlatego przemawiający kładł duży nacisk na współpracę zakładów z przedstawicielami grup producentów owoców. Ozimek podkreślił, że niekorzystnym zjawiskiem jest dostarczanie do zakładów przetwórczych owoców deserowych, które nie spełniają norm jakościowych dla owoców na tzw. rynek świeży, a nie są to odmiany jabłoni czy truskawek przystosowane do tłoczenia soków.
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE