Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1410 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Start  »  Globalny rynek cebuli

Globalny rynek cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Jak wyglądała sytuacja na światowym rynku cebuli w końcówce stycznia 2020 roku?

Styczeń jest tradycyjnie spokojnym miesiącem na rynku cebuli. Holenderscy handlowcy cebulą przechodzą obecnie okresy między sezonami eksportowymi, gdy Senegal zamknął swój rynek na importowaną cebulę w celu ochrony własnych upraw. W tym roku zauważalnie więcej hiszpańskiej cebuli wysłano do Afryki Zachodniej, gdzie zwykle dominuje cebula holenderska. Indie obserwują powolne ożywienie, jako że dwa regiony rozpoczynają nowe zbiory. W Chinach rynek jest spokojny ze względu na chiński Nowy Rok. W USA zapasy są nieco poniżej średniej i występują pewne problemy z jakością podczas przechowywania. W lutym Meksyk, Nowa Zelandia i Egipt będą miały nowe zbiory żółtej cebuli. Republika Południowej Afryki jest obecna na rynku od 2-3 tygodni, a eksport trafia głównie do reszty Afryki i Europy.

Holandia: cichy rynek po dobrej pierwszej połowie sezonu
Po wywozie ponad 724 000 ton cebuli sytuacja na rynku jest teraz spokojniejsza. Prawie 60 procent zapasów sprzedano na eksport w pierwszej połowie sezonu. Holenderska cebula szczególnie skorzystała z sytuacji na rynku indyjskim i zajęła eksportowe miejsca Indii. Więcej trafiło także do Afryki Zachodniej, ale 15 stycznia Senegal zamknął granicę dla importowanej cebuli w celu ochrony własnej produkcji. W rezultacie popyt szybko spadł, a ceny znalazły się pod presją. W grudniu cena wciąż wynosiła 17 centów za kilogram, przy szczytach 21 centów. W styczniu cena spadła do 15 centów za kilogram, przy szczytach 18 centów w przypadku zwykłej żółtej cebuli. Handlowcy mają nadzieję, że popyt ponownie wzrośnie w nadchodzących tygodniach dzięki eksportowi do Europy Wschodniej, Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu.

Belgia: Niepewność co do cen
Po okresie dużego eksportu, spokój powrócił na belgijski rynek cebuli. Duże ilości cebuli zostały wysłane do Afryki, ale ponieważ kilka krajów już zamknęło swoje granice dla importowanej cebuli, dla belgijskich handlowców cebulą sytuacja stała się dość spokojna. To powoduje presję na ceny. Nie ma pewności, czy ceny wzrosną w nadchodzących tygodniach.

Niemcy: Zadowalający rozwój drugiej połowy sezonu
Niemcy mają zupełnie inny sezon w porównaniu do zeszłorocznego. W tym poprzednim produkcja była bardzo ograniczona, z niedoborami w całej Europie. Teraz podaż jest wyższa, ale w Niemczech obecny sezon rozwija się zadowalająco. Eksport idzie dobrze i prawie wszyscy wiodący handlowcy cebulą są na rynku. Niemcy wykorzystują także udany sezon w Holandii.

Istotnymi problemami w tym sektorze są: ścisłe wytyczne dotyczące ochrony upraw, a także zmiany klimatu i rosnący niedobór robotników. W ramach rozwoju w sektorze niemieckim inwestuje się obecnie wiele środków, w tym nowe plantacje, infrastrukturę irygacyjną i pojemność magazynową.

Niemiecki rynek cebuli wykazuje wiele interesujących trendów. Przede wszystkim rośnie zapotrzebowanie na czerwoną cebulę, która na razie jest importowana głównie z Holandii. Dyskont Aldi niedawno postanowił oferować wyłącznie organiczne czerwone cebule. Głównym zagranicznym dostawcą jest nadal Nowa Zelandia.

Francja: Większy popyt na francuską cebulę na rynku krajowym
Tegoroczne zbiory cebuli były dość dobre, zarówno pod względem jakości, jak i wielkości. Niektórzy handlowcy chcą mieć możliwość oferowania francuskiej cebuli swoim klientom przez cały rok; w rzeczywistości popyt na nią rośnie również na rynku krajowym. Ceny wynoszą około 15 euro/100 kilogramów; nie są one jednak stabilne, ponieważ zapasy z innych krajów w Europie mogą nadal mieć wpływ na rynek.

Austria: Popyt na dużą żółtą cebulę i czerwoną cebulę
W Austrii istnieje stabilny rynek cebuli. W przypadku żółtej cebuli o standardowych rozmiarach (umytej i posortowanej) cena waha się między 23 a 28 euro za 100 kg. Poziom cen jest znacznie niższy w przypadku partii niższej jakości i mniejszych rozmiarów. Duże żółte cebule i czerwone cebule są obecnie rzadkie i bardzo poszukiwane w sektorze austriackim.

Hiszpania: Niezwykle wysoki popyt na cebulę w grudniu i styczniu
Zapotrzebowanie na cebulę spada po wyjątkowo dobrych warunkach rynkowych w grudniu i styczniu. Hiszpania ma większą ilość cebuli niż w poprzednim sezonie. Ceny między latem a jesienią były dość niskie, szczególnie w przypadku większych rozmiarów, które nie były tak pożądane. Zmieniło się to w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy popyt był bardzo wysoki z Holandii, Francji, Włoch i Europy Wschodniej. Więcej cebuli trafiło także do Afryki Zachodniej, rynku zwykle zdominowanego przez Holandię. W tym sezonie zaobserwowano również wyraźną różnicę w cenie między cebulą standardową a tą wysokiej jakości.

Jednak w minionym tygodniu popyt znacznie spadł. „Jest to coś, co zwykle dzieje się o tej porze roku”, mówi przedstawiciel branży. „Afryka Zachodnia przestała importować, ponieważ jej własna produkcja ma wkrótce trafić na półki. Nadal nie jest jasne, jak będzie wyglądało przechowywanie cebuli. Będzie to zależeć głównie od jakości, ale biorąc pod uwagę pogodę, nie powinno być z tym problemu ”.

Włochy: Zmniejszające się zapasy generują większy popyt
Sprzedaż cebuli idzie we Włoszech dobrze, z zadowalającymi cenami i spadającymi zapasami. Sytuację na rynku opisała firma specjalizująca się w przetwarzaniu i sprzedaży cebuli w północnych Włoszech. Pod koniec stycznia 2020  roku cena żółtej cebuli wynosiła od 30 do 37 centów za kilogram. W tym samym czasie biała cebula kosztowała 50 centów za kilogram, a czerwona 45 centów. Zapasów jest coraz mniej i nikt jeszcze nie wie, jak zachowa się rynek, co prowadzi do wzrostu popytu. Na rynku hurtowym znajdujemy cebulę włoską i holenderską w cenach od 43 do 95 centów za kilogram, w zależności od odmiany, wielkości, formatu opakowania i pochodzenia. Włoskie różowe cebule można sprzedać za 1,40 euro/kg, a francuskie szalotki za 1,70 euro/500 g.

Egipt: wzrost eksport ze względu na sytuację na rynku indyjskim
W Egipcie koniec czerwonej cebuli jest tuż za rogiem, a kraj przechodzi na zbiory żółtej cebuli w lutym. Egipt skorzystał na sytuacji w Indiach, a przedsiębiorcy informują, że byli w stanie wyeksportować 75 procent swojej cebuli na ten rynek. Egipcjanie podejmują również kroki w celu eksportu cebuli na rynek europejski.

Indie: Powolne ożywienie na rynku
Sytuacja w Indiach wydaje się nieco spokojniejsza, ponieważ wkrótce dwa indyjskie regiony przyniosą nowe plony. Zmniejsza to import cebuli, zwłaszcza czerwonej. Według pierwszych szacunków na 2020  roku uprawa cebuli wzrośnie w tym roku o 7 procent.

Chiny: Mały ruch na rynku z powodu chińskiego Nowego Roku
Ceny cebuli wzrosły nieznacznie około października, ale od tego czasu pozostają stabilne. W tym sezonie eksport poszedł inaczej niż w ubiegłym roku, kiedy dużo cebuli wysłano do Europy. W tym sezonie tak nie jest, ponieważ w Europie jest wystarczająca ilość holenderskiej cebuli i chińskim firmom trudno jest z nimi konkurować. Holenderska cebula jest tylko nieco tańsza niż chińska. Niemniej jednak eksport na Bliski Wschód i inne kraje azjatyckie rozwija się dobrze.

Na rynku jest obecnie cicho, ponieważ Chiński Nowy Rok się kończy. Większość firm jest zamknięta w tym okresie. Co więcej, jest on również cichszy niż zwykle, ponieważ na rynku nie ma dużego ruchu, biorąc pod uwagę obecny kryzys koronawirusa.

Stany Zjednoczone: Zmniejszenie zapasów cebuli
Zapasy cebuli na północnym zachodzie spadły nieco poniżej średniej odnotowanej w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym sezonie zbiory były mniejsze z powodu niskiej temperatury i opadów. W lecie było chłodno, co spowodowało problemy z jakością. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku żółtej cebuli, a nie tak bardzo w przypadku białej cebuli, która została zebrana wcześniej. W konsekwencji zapasy cebuli zmniejszyły się.

Popyt w Stanach Zjednoczonych pozostaje w tyle, co jest normalne w styczniu, ale ceny na rynku są postrzegane jako dobre, od 7 do 10 dolarów w Waszyngtonie i Idaho, w zależności od wielkości żółtej cebuli. Cena białej cebuli waha się od 12 do 14 dolarów w Waszyngtonie i od 14 do 16 dolarów w Idaho, podczas gdy czerwona cebula kosztuje od 5 do 6 dolarów w Waszyngtonie i nieco więcej w Idaho. Pierwsze zbiory cebuli w Teksasie rozpoczynają się w marcu i trwają do połowy maja. Perspektywy są dobre, a sezon może rozpocząć się wcześniej z powodu ciepłej pogody.

Republika Południowej Afryki: Zbiory w Koue Bokkeveld na eksport do Afryki i Europy
Południowoafrykański sezon cebulowy trwa od 2–3 tygodni w Koue Bokkeveld, na Przylądku Zachodnim. Eksport do pozostałej części Afryki pozostaje stabilny, podczas gdy eksport do Europy będzie niższy niż niezwykle wysoki wolumen odnotowany w ubiegłym roku. Deszcz sprzed dwóch tygodni, który spowodował trudności dla producentów winogron w innym regionie (Hex River Valley), nie miał wpływu na plantatorów cebuli w Koue Bokkeveld. Jest to jedyny region, w którym żółtą cebulę można uprawiać na eksport. Ceny krajowe są o 8 procent niższe niż w ubiegłym tygodniu, obecnie wynoszą 0,22 euro/kg (4,23 ZAR). Analitycy widzą, że istnieje wysoki popyt i że ceny pozostaną na tym poziomie, a nawet wzrosną.

Meksyk: Nowe zbiory w lutym
Meksykańska cebula trafiła na rynek w lutym. Chociaż większość produkcji jest przeznaczona na rynek krajowy, część jest eksportowana do USA. W ubiegłym roku warunki na rynku cebuli były lepsze w Meksyku niż w USA, co oznaczało, że cebula przeznaczona na eksport została zakupiona na rynek krajowy.

Australia: Rosnący eksport cebuli do Indonezji i Europy
Wartość australijskiej cebuli wzrosła o 3,8 procent, podczas gdy sprzedane ilości pozostały stabilne, przy wzroście o 1,7 procent. Paczkowana cebula odegrała ważną rolę w sprzedaży cebuli w zeszłym roku. Na rynku są również pakowane mieszanki cebulowe zawierające kilka odmian. Cebula tasmańska wygenerowała 18,5 miliona dolarów australijskich w ostatnich miesiącach 2019  roku (11,3 miliona euro), podwajając wartość w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto eksport na stosunkowo nowy rynek indonezyjski zwiększył się czterokrotnie, a eksport do Europy podwoił się.

Nowa Zelandia: Nowe zbiory wkrótce
Sezon w Nowej Zelandii wkrótce się rozpocznie. Według doniesień, perspektywa jest dobra, jeśli chodzi o jakość cebuli, pomimo niższych opadów na początku lata.

Podobne
Cebula
2020-02-01 08:00
Holandia – cebula kolejny raz w dół
To już kolejny tydzień, w który ceny cebuli w Holandii wędrują w dół.
czytaj więcej
Cebula
2020-01-29 11:00
Austria – co na rynku cebuli?
W Austrii poszukiwana jest cebula żółta dużych kalibrów oraz cebula czerwona.
czytaj więcej
Cebula
2020-01-28 17:22
Cebula nie drożeje
Mamy koniec stycznia, a ceny polskiej cebuli nie rosną. A jak rysują się perspektywy takiego wzrostu w lutym?
czytaj więcej
Cebula
Regionalny rynek cebuli – 4. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.