Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kontrowersyjne rozporządzenie w sprawie pestycydów przyjęte przez Parlament UE

2009-01-19 00:00

W dniu 13 stycznia br. Parlament Europejski przyjął kontrowersyjne rozporządzenie zaproponowane przez Komisję Europejską dotyczące ochrony roślin, które zastąpi dotychczasowe przepisy.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy propozycja KE wzbudzała liczne protesty producentów w całej Europie, którzy obawiają się ogromnych start w uprawach z powodu niemożności zastosowania dotychczas dozwolonych pestycydów. Liczne organizacje, nie tylko producentów ostrzegały przed dużym wzrostem cen owoców i warzyw z powodu obniżonych zbiorów.

Po przyjęciu rozporządzenia głosy protestów nadal nie cichną. Hiszpańska organizacja producentów Asaja Murcia ostrzega na przykład, że ponieważ nie ma równie skutecznych alternatywnych środków ochrony roślin, które mogłyby zastąpić te wycofane, może to doprowadzić w ich regionie do spadku zbiorów cytrusów między 40 a 80 proc. Ponadto nowe rozporządzenie stawia producentów unijnych na niekorzystnej pozycji względem producentów spoza UE, którzy nadal będą mogli korzystać z zabronionych w unii pestycydów przy produkcji owoców i warzyw sprzedawanych następnie na rynku unijnym.

Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie www.fruitnet.com  

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem