Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Prognozy produkcji owoców i warzyw w Polsce w 2009 r.

2009-07-06 00:00

Jak prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), w sezonie 2009/2010 prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z niższymi zbiorami zarówno owoców jak i warzyw.

W omawianym okresie największy spadek zbiorów odnotują jabłka, ale również śliwki, wiśnie, porzeczki, truskawki. Z tym, że zbiory jabłek powrócą do normalnego poziomu 2,3 mln ton. Węcej zostanie zebrane gruszek, czereśni, malin oraz aronii. Wstępnie oszacowano tegoroczne zbiory owoców w Polsce na około 3,2 mln ton czyli o ponad 16 proc. mniej niż w roku poprzednim. Mniej niż w minionym roku zebrane zostanie warzyw gruntowych - około 4,3 mln ton wobec 4,4 mln ton przed rokiem. Natomiast więcej będzie warzyw spod osłon, których zbiory szacowane są na poziomie 790,0 tys. ton (w 2008 r. 772 tys. ton).

W 2009 roku możemy spodziewać się wzrostu konsumpcji polskich owoców, mniej jednak będziemy konsumować owoców południowych i przetworów owocowych. Poziom konsumpcji warzyw i przetworów warzywnych utrzyma się na podobnym poziomie. Wstępne założenia mówią o wzroście popytu na warzywa z krajowej produkcji, a nieco mniejszym w przypadku produktów importowanych.


Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie FAMMU/FAPA

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku owoców na konferencji Fresh Market 2009


Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem