Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Otwarcie o dopłatach

2007-08-01 00:00

Aby dowiedzieć się o wysokości dopłat do poszczególnych gruntów rolnych należy wejść na stronę internetową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl). W celu zaczerpnięcia informacji należy podać nazwisko danej osoby.

– Są takie trzy elementy: imię i nazwisko beneficjenta, miejsce oraz kwota, jaką dany beneficjent uzyskał z tytułu płatności bezpośrednich – mówi Leszek Droździel, wiceprezes ARiMR.

Zdaniem Agencji sumy nie są zwrotne. Przeciętny rolnik, któremu przysługują dopłaty do powierzchni blisko 10 ha, ma na koncie w granicach ok. pięciu i pół tysiąca złotych.

Wysokość dotacji może być jednak różna (przy tych samych powierzchniach). Wszystko zależy od tego czy rolnikowi należą się dopłaty uzupełniające.

Są również szokująco wysokie kwoty wypłacane przez Agencję. Na konto jednego z podmiotów prawnych wypłynęło w tym roku 16 milionów złotych.

– W ciągu pierwszych dwóch od dni od powstania strony internetowej ARiMR zainteresowanie jest bardzo duże. Mieliśmy ok. 100 tys. wejść – mówi Droździel.
 
Należy mieć na uwadze, że rolnicy nie pobierają dopłat bezpośrednich za darmo. Są to przede wszystkim środki potrzebne do produkcji oraz dostosowania gospodarstw do unijnych standardów.
 
Każdy, kto korzysta z dopłat bezpośrednich musi przestrzegać między innymi zasad tzw.  dobrej kultury rolnej oraz higieny utrzymania zwierząt. Wymagania te będą rosły, ponieważ ich głównym założeniem jest ochrona środowiska naturalnego.
 


Źródło: fresh-market.pl, na podstawie PPR i TVP (Redakcja Rolna)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem