Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Przemysł przetwórczy konsoliduje siły

2007-05-21 00:00

11 maja bieżącego roku w siedzibie Lubelskiego towarzystwa naukowego spotkało się blisko 200 osób z branży. Ich głównym celem było powołanie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw Mrożonych.

Lubelszczyzna jest krajowym liderem w produkcji truskawek oraz owoców miękkich. To właśnie tu znajduje się największa baza wspomnianej gałęzi przemysłu spożywczego, duże chłodnie i przetwórnie.

Polska w 60 proc. pokrywa zapotrzebowanie europejskiego rynku na owoce miękkie, z czego największy udział, tj. 85 proc. stanowią produkty z makroregionów, tj. lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Słowa inicjatora spotkania, prezesa spółki Uren Novaberry, konsula honorowego Wielkiej Brytanii – Jana Danilczuka stały się postulatem stowarzyszenia:
”Podobnie jak inne kraje Europy, musimy chronić nasz przemysł, który w zakładach przetwórczych, u producentów nawozów, sprzętu rolniczego, przy zbiorach daje zatrudnienie dziesiątkom tysięcy osób. Podczas kiedy polscy i zagraniczni biznesmeni zainwestowali w chłodnie, a Unia Europejska wsparła nasz kraj dotacjami, pozbawienie skutecznej ochrony celnej poważnie zagroziłoby tej branży. Obok argumentów społecznych i ekonomicznych, pamiętajmy także, że nasza Senga jest na świecie bezkonkurencyjna”.Źródło: fresh-market.pl, na podstawie Lubelskiego Kuriera

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem