Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Rynki hurtowe – będą zmiany

2007-08-08 00:00

Rynki hurtowe doczekały się ustawy regulującej ich działalność. Rozporządzenie ma na celu poprawienie funkcjonowania owych rynków, a ponadto stwarza możliwość starania się o europejskie fundusze. 

Producenci od dawna upominali się o zdefiniowanie tej specyficznej działalności. Założenie było jedno – rynek hurtowy nie może być traktowany tak samo, jak zwykłe targowisko.

Projekt ustawy powstał jeszcze przez wakacjami. W ostatnich latach Skarb Państwa wyłożył bajońskie sumy na powstanie i rozwój sieci rynków hurtowych, ale ich dotychczasowej działalności nie ocenia zbyt dobrze.

– Rynki hurtowe miały pełnić szerszą rolę, tj. organizowania rynku pierwotnego, zachęcenia producentów w kierunku zwiększenia partii towarów. Miały również służyć jako platformy logistyczne dla tworzonych sieci handlowych. Wydaje się, że nie pełnią tych funkcji. Stąd pomysł, aby ożywić działalność rynków z korzyścią dla nich, a przede wszystkim dla rolników – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Ta ustawa określa możliwości tworzenia izb gospodarczych rynków hurtowych, a to z kolei daje możliwość wystąpienia o unijne środki – mówi Janusz Maksymiuk, poseł Samoobrony. Rząd opowiada się za ustawą, ale sprzeciwia się jednemu z jej zapisów.

Chodzi o artykuł, który wyłącza rynki hurtowe z funkcjonowania przepisów antymonopolowych. Zabiegali oto szefowie największych rynków w Polsce, ale zdaniem rządu takie rozwiązanie mogłoby zostać zakwestionowane przez Brukselę.Źródło: fresh-market.pl, na podstawie TVP (Redakcja Rolna) i PPR

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem