Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Kwietniowe zmiany w podatku VAT

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego

Od kwietnia 2013 roku podmioty zagraniczne będą mogły ustanowić przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel podatkowy nadal będzie ustanawiany w drodze umowy pomiędzy podmiotami. Ustawodawca wprowadził m.in. przepis (art. 18d ust. 1) mający na celu umożliwienie podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, w określonych sytuacjach ustanowienie przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako podatnika VAT czynnego.

Dotyczy to sytuacji gdy podatnik będzie dokonywał na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju dokonywany będzie przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Przedstawiciel podatkowy ustanowiony przez takiego podatnika będzie wykonywał w imieniu własnym obowiązki podatnika na rzecz którego działa. Wprowadzenie takiej możliwości powiązane zostało z ponoszeniem solidarnej odpowiedzialności przez podatnika i przedstawiciela podatkowego za zobowiązania podatkowe rozliczane przez przedstawiciela na rzecz podatnika (art. 18d. ust. 2).

Należy uznać, że rozwiązanie powyższe spowoduje uproszczenie obowiązków administracyjnych dla podatników zagranicznych importujących "przez Polskę" do innych państw członkowskich towary, co być może przełoży się na zwiększenie tego rodzaju importu w Polsce np. kupować winogrona w Rumunii i sprzedawać je w Niemczech.

Zmiany w transakcjach łańcuchowych

Zmiana w art. 22 ust. 2 ustawy o VAT polega na rezygnacji z obowiązku udowodnienia przez nabywcę, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. Dla przyporządkowania wysyłki lub transportu towarów dostawie dokonanej dla tego nabywcy, który dokonuje również jego dostawy wystarczy, że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towarów należy przyporządkować jego dostawie. Zmiana uwzględnia tezy zawarte w wyroku TSUE z 6 kwietnia 2006 r. w sprawie C-245/04. Oto treść nowego przepisu:

„W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie"

Nieodpłatne przekazywanie towarów

Inną ciekawą zmianą od kwietnia jest zniesienie oparkowania w przypadku prezentów o małej wartości i próbek.  Zgodnie z przepisami przekazywanie prezentów o małej wartości nie podlega opodatkowaniu VAT, jeśli jednostkowa cena (koszt wytworzenia) prezentu nie przekracza 10 zł. Opodatkowanie nie będzie konieczne także przy droższych prezentach. Jeśli podatnik będzie prowadził ewidencję pozwalającą ustalić tożsamość odbiorców prezentów a łączna wartość przekazywanych prezentów nie przekroczy w roku podatkowym 100 zł. Od 1 kwietnia 2013 r., tak samo trzeba będzie postępować z przekazywanymi drukowanymi materiałami reklamowymi.
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE