Codziennie aktualizujemy ceny z rynków i skupów – miej pewność, że zawsze masz najnowsze informacje!

Kup teraz abonament!

A cebula nie drożeje

2021-02-16 09:00

Sytuacja na polskim rynku cebuli pozostaje w zasadzie stabilna. Przede wszystkim to „zasługa” ograniczonego popytu na cebulę – tak na rynku świeżym, jak i w przetwórstwie (popyt na cebulę do obierania i obraną). Ten słaby popyt jest zaś konsekwencją sytuacji wywołanej polityka utrzymywania zamknięcia gastronomii i zakazu imprez takich jak śluby i rocznice. O tym, jak słaby jest popyt w segmencie cebuli świadczy fakt, że jest to jedyne z głównych warzyw, którego ceny w dużym hurcie nie zyskały po nadejściu mrozu i opadach śniegu.

Obecnie ceny sprzedażowe cebuli w dużym hurcie to przedział 0,70-1,00 zł/kg. Daje to średnią 0,85 zł/kg. Jak widać na wykresie poniżej, ta cena średnia jest nieznacznie (o 5,6 procent) niższa od ceny z zeszłego tygodnia. O tyle samo jest niższa w relacji rok do roku.

Wykres pokazuje, że ceny cebuli nie znajdują się w dolnej strefie poziomów osiąganych w ostatnim dziesięcioleciu, ale i do tych wyższych pułapów jest obecnie daleko. Patrząc na te ceny w kontekście rynku europejskiego widać, że ich poziom w przeliczeniu na euro to 16-22 euro/100 kg, a więc podobny do tego w Europie Zachodniej: Holandia 20-22,5 euro/100 kg, Niemcy 20-24 euro/100 kg, Włochy 20-23 euro/100 kg i wyższy niż na Ukrainie, gdzie ceny cebuli są na poziomie 10 euro/100 kg. Za to Białoruś ma ceny zbliżone – na poziomie 20-21 euro/100 kg.

Sytuacja na rynku europejskim pokazuje, że presja na ceny cebuli pozostanie silna i trudno się spodziewać ich wzrostu bez istotnej zmiany w zakresie popytu. A taka zmiana możliwa jest, jak się obecnie wydaje, tylko przy zniesieniu obostrzeń i otwarciu kanału HoReCa.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE