Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Arbuzy droższe niż rok temu

2022-06-21 12:38

Podaż arbuzów na polskim rynku hurtowym rośnie od początku maja i to wyraźnie, a wzrost ten przekłada się na ceny. Ale mimo trendu zniżkowego owoce te pozostają droższe niż w ubiegłym roku. Oczywiście trzeba pamiętać, że rok temu w Hiszpanii ogromnym problemem była nadpodaż arbuzów, zwłaszcza w stosunku do marnego popytu (który to popyt pozostawał słaby ze względu na zimny czerwiec). Dlatego arbuzy w czerwcu 2021 były bardzo tanie.

Ale po pierwsze rok temu wcale aż tak super tanio nie było, przynajmniej jeśli chodzi o ceny arbuza w dużym hurcie na polskim rynku. Po drugie teraz jest znacząco drożej nie tylko od poziomu zeszłorocznego. Na przykład w minionym pięcioleciu ceny średnie tych owoców w okolicach 21 czerwca zawsze były niższe od obecnych, co widać na wykresie.

Obecnie bowiem ceny są w przedziale 2,50-3,50 zł/kg, co daje średnią 3,00 zł/kg, w czasie gdy rok temu było to 1,75 zł/kg. Mamy zatem wzrost rok do roku o 71 procent. Fatalny dla producentów na południu Europy sezon 2021 odbił się na wielkości tegorocznego areału przeznaczonego na te owoce, a w konsekwencji na wielkości zbiorów. Drastycznie wzrosły też koszty produkcji. W hiszpańskiej prowincji Almeria producenci szacują że ten wzrost kosztów wyniósł 30 procent. To musiało jakoś się odbić na cenach.

Słowa kluczowe: arbuzy, ceny arbuzów, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE