Borówki – znaczący wzrost podaży
W ciągu kilku ostatnich dni doszło do zasadniczej zmiany sytuacji na hurtowym rynku borówki amerykańskiej świeżej. Zmiana ma charakter globalny i dotyczy znaczącego wzrostu podaży owoców eksportowanych z Peru. Peruwiańska branża borówkowa wreszcie chwyciła oddech. Na tyle przynajmniej, aby wrócić z eksportem na poziomy bliższe poprzednim sezonom. Do tego podaż peruwiańska jest coraz wydajniej uzupełniana przez innych eksporterów, jak np. Afryka Południowa.
Zmiany w podaży przełożyły się oczywiście na zmiany cenowe. Na polskim rynku hurtowym świeżych owoców te cenowe zmiany miały w ostatnich dniach przełomowy charakter. Jak widać na wykresie powyżej, trend spadkowy cen borówki importowanej trwał w polskim handlu hurtowym od pewnego czasu, ale ostatnio redukcje cen były tak duże, że średnia znalazła się poniżej pułapu z zeszłego roku.
Obecnie ceny importowanych borówek są najczęściej w przedziale 22,00-54,00 zł/kg, zależnie od kraju pochodzenia, wielkości partii i przede wszystkim opakowania. Pojawiły się już pierwsze oferty borówki peruwiańskiej luzem (opakowania po 3 kg) w cenach na poziomie 20,00 zł/kg. W małym hurcie górna granica cenowa (za owoce konfekcjonowane po 125 gramów) to 60,00-65,00 zł/kg.
W każdym razie w relacji rok do roku mamy obecnie średnią cenę niższą o blisko 14 procent. Zaledwie miesiąc temu ta relacja wynosiła +140 procent „na korzyść” sezonu bieżącego. Z naszego wykresu widać też, iż obecne ceny pozostają wyższe od tych z bardziej „normalnego” sezonu 2021/2022, ale różnica już nie jest duża, bo to zaledwie +9 procent.
Co prawda ceny borówek w lutym i marcu często rosną, ale bieżący sezon jest o jakieś dwa tygodnie opóźniony w stosunku do normy, a więc jest dość prawdopodobne, że jeszcze nie zakończył się okres spadków cenowych.
"Nasze odmiany borówki są hodowane z myślą o innowacyjności i sukcesie plantatorów".
czytaj dalej
Przemysł borówkowy w Meksyku: korzyści i wyzwania
czytaj dalej