Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Brokuły importowane – będą tańsze?

2022-02-01 08:06

Zima nie jest szczytowym okresem popularności brokułów wśród polskich konsumentów, ale to nie znaczy, że popyt na te warzywa jest teraz niski. Zwłaszcza jeśli wspierają go umiarkowane ceny. Tak się dzieje w bieżącym sezonie. Hiszpańskie brokuły, nawet gdy drożały w grudniu ubiegłego roku, to i tak pozostawały relatywnie tanie.

Również styczeń 2022 roku nie przyniósł wzrostu cen tych warzyw na polskim rynku hurtowym, chociaż należy zauważyć, iż taki styczniowy trend wzrostowy jest w tym segmencie bardzo częsty. Mieliśmy go w sześciu z dziesięciu poprzednich sezonów. A w tych latach, gdy ceny w styczniu nie rosły, działo się tak dlatego, że już na starcie nowego roku kalendarzowego były wysokie (np. styczeń 2013 i 2014 zaczynał się w dużym hurcie z ceną średnią 6,00 zł/szt., a w 2018 było to 5,00 zł/szt.).

Ostatnie lata należały zresztą do tych z wyższymi cenami brokułów importowanych, jeśli chodzi o okres zimowy. W 2020 w okresie styczeń-luty cena średnia wzrosła w handlu hurtowym na większą skalę z 4,00 zł/szt. do 5,00 zł/szt., by potem spaść do 3,75 zł/szt. W 2021 roku był to wzrost z 4,50 zł/szt. do 6,50 zł/szt. i następnie w lutym spadek do 4,25 zł/szt. To typowy wzór zmian cenowych w tym segmencie rynku warzyw.

Z tego by wynikało, że i obecnie nadchodzi czas zniżki cen brokułów. Wszak właśnie zaczął się luty. Jednak czy w bieżącym sezonie taki scenariusz jest realny? Wszak ceny brokułów importowanych w polskim hurcie już są dość niskie. Obecnie jest to najczęściej wartość z przedziału 3,00-4,00 zł/szt., co daje średnią 3,50 zł/szt. niższą niż ta z lutego w dwóch latach poprzednich. Raczej zatem nie należy oczekiwać znaczących przecen w lutym. Zwłaszcza, że koszty transportu wzrosły, a złotówka wciąż pozostaje osłabiona do euro.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE