Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Brukselka – spadek cen zatrzymany

2022-11-23 08:23

Sezon brukselki w Polsce nabrał wreszcie rumieńców. Warzywo to może i nie jest w Polsce aż tak popularne, jak to ma miejsce na zachodzie Europy, ale i u nas ma swych gorących zwolenników. Jego popularność rośnie zwłaszcza późną jesienią i zimą. Jak kształtują się ceny brukselki w polskim hurcie?

Na krajowym rynku hurtowym podaż brukselki w listopadzie rosła, choć nie wszędzie jednakowo wyraźnie manifestowało się to w cenach. Na przykład na podwarszawskich Broniszach główny spadek cen miał miejsce w końcówce października i wyniósł -21 procent, a potem nastąpiła ich wyraźna stabilizacja. Ta stabilizacja trwa do chwili obecnej, brukselka jest na tej giełdzie oferowana najczęściej po 5,00-6,00 zł/kg.

Na giełdzie w Kaliszu ceny spadały i w październiku, i w listopadzie (brukselka taniała tam nawet jeszcze we wrześniu. Skumulowany spadek od połowy października wyniósł tam 29 procent, a więc był na podobnym poziomie, co na Broniszach, tylko bardziej rozciągnięty w czasie. Teraz ceny brukselki w ofertach hurtowników z giełdy kaliskiej są na poziomie 5,00 zł/kg .

W Łodzi, na giełdzie Zjazdowa zmiany cen brukselki wyglądały zupełnie inaczej niż te opisane powyżej. Na Zjazdowej mieliśmy przecenę brukselki, ale tylko chwilową – jeszcze w pierwszej dekadzie września, apotem ceny wróciły na poziom 6,00-8,00 zł/kg i trwają na nim do teraz.

Obraz hurtowego rynku brukselki jest zatem nieco odmienny od zeszłorocznego.  Rok temu spadki cen były głębsze i nie było wyjątku w postaci sytuacji na giełdzie łódzkiej. Na Zjazdowej brukselka taniała co prawda dopiero w listopadzie, ale potaniał (-23 procent) i ceny zeszły do pułapu 5,00 zł/kg.  W Kaliszu ceny spadały i w październiku, i w listopadzie do 5,00 zł/kg średnio. A na Broniszach przecena była znów wcześniejsza – w październiku 2021 roku i większa niż w roku bieżącym, jako że  wyniosła -47 procent i ceny znalazły się na poziomie 4,00 zł/kg.

W zeszłym roku trend spadkowy utrzymał się do końca listopada, a jego odwrócenie przyszło dopiero w grudniu, wraz ze wzrostem przedświątecznego popytu. W tym roku ceny wykazują skłonność do stabilizacji już teraz. Czy to oznacza, że nie będzie dalszych spadków? Trudno powiedzieć, ale istnieje taka możliwość. Co ciekawe, zmiany cen w hurcie odbiły się tylko nikłym echem w handlu detalicznym, gdzie w okresie październik-listopad bieżącego roku ceny spadły z pułapu 10,00 zł/kg na 9,00-10,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE