Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mamy listopad, więc czas na brukselkę

2022-11-04 09:00

Polska nie jest ani dużym producentem, ani liczącym się eksporterem brukselki. Warzywo to, pojawiające się ostatnio częściej  w jesiennej i zimowej diecie Polaków, nie jest aż tak rozpowszechnione, jak ma to miejsce w Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie małe kapustki nieodłącznie kojarzą się z zimą, a zwłaszcza okresem Bożego Narodzenia.

GUS nie podaje osobnych danych o produkcji brukselki, a co do handlu zagranicznego, to w całym 2021 roku Polska wyeksportowała niecałe 1907 ton świeżej brukselki (i był to bardzo dobry wynik, w 2020 było nieźle, bo wolumen wyniósł 1355 ton, zaś dwa lata wcześniej było to 966 ton). Import brukselki do Polski pozostaje wyższy niż eksport. W roku 2021 wyniósł on 2309 tona (w 2020 było to 2407 ton).

Po skali handlu zagranicznego widać dobrze, iż nie jest to w Polsce duży rynek. Co jeszcze ciekawe niemal cała wymiana handlowa w segmencie świeżej brukselki ogranicza się do Holandii, dokąd w 2021 roku trafiło 1616 ton polskiej brukselki świeżej (84,8 procent eksportu ogółem) i skąd sprowadzono 2301 ton tego warzywa (99,7 procent importu ogółem w tej kategorii).

Ale da się zauważyć, że jesienią i w zimie popularność brukselki wśród polskich konsumentów jest coraz większa i popyt na nią w handlu rośnie. Warzywo to jest postrzegane jako zdrowe, a moda na zdrowie i zdrową żywność się rozwija. Oczywiście ważną rolę w kształtowaniu tego popytu odgrywają ceny w danym sezonie. Jak to wygląda na początku listopada 2022 roku?

Ceny brukselki w małym hurcie na głównych lokalnych giełdach regionalnych wahają się od 5,00 zł/kg do nawet 8,00 zł/kg. I na większości giełd lokalnych widać już tendencje spadkową tych cen. Widać ją również w handlu detalicznym, gdzie z 10 zł/kg potaniała do 8,00-9,00 zł/kg.

Rok temu ceny na początku listopada pozostawały stabilne, ale były one też niższe od obecnych. Zaczynały się bowiem w małym hurcie już od 4,00 zł/kg i nie sięgały wyżej niż 7,00 zł/kg. A trzeba pamiętać, iż te zeszłoroczne ceny też były wyższe niż jeszcze sezon wcześniej – w listopadzie 2020 roku, gdy wynosiły najczęściej 4,00-5,50 zł/kg. Jak więc widać mamy w tym roku droższą brukselkę niż w poprzednich sezonach, co jest ja pewniej wynikiem niższej podaży, konsekwencji słabszych tegorocznych zbiorów.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE