Buraki ćwikłowe – ceny jak rok temu
W dużym hurcie, w segmencie handlu burakami ćwikłowymi, mieliśmy stabilną sytuację cenową od około dwóch tygodni. Ostatnio doszło jednak do korekty zniżkowej. Średnia cena sprzedażowa spadła o niecałe 6 procent i teraz przedział najczęstszych cen dla buraków mytych i workowanych to 0,70-1,00 zł/kg. Ceny brudnych buraków luzem to poziom 0,40 zł/kg.
Ta zniżkowa korekta sprawiła, że obecna cena średnia dla mytych i workowanych buraków jest w dużym hurcie dokładnie na tym samym poziomie co w analogicznym okresie zeszłego roku. Pytanie, jak będzie się rozwijał rynek tych warzyw w kolejnych tygodniach końcówki lata i na jesieni. Nie byłoby dobrą informacją dla producentów, jeśli utrzymałoby się podobieństwo do zeszłorocznego scenariusza.
Jak widzimy na wykresie powyżej, mieliśmy wówczas głęboko dołek cenowy od ostatniej dekady października aż do połowy grudnia 2023 roku. Na tyle głęboki, że przez chwilę ówczesna cena przeciętna znalazła się poniżej średniej z pięciu lat. Wydaje się jednak, że w bieżącym sezonie aż tak znacząca przecena na jesieni nie jest zbyt prawdopodobna.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
Co prawda letni wstępny szacunek zbiorów, opublikowany przez GUS, prognozował tylko niewielki spadek produkcji buraków rok do roku (-1,5 procent) i wciąż wyższy jej poziom niż dwa i trzy lata temu (widzimy to na drugim wykresie). Ale to oszacowanie było robione w lipcu, pogoda od tamtego czasu była mocno niekorzystna dla upraw, w tym dla warzyw korzeniowych. Zbiory mogą więc być niższe. Najprawdopodobniej więc jesień tego roku będzie wyglądała w ten sposób, że ceny buraków jeszcze spadną, ale nie aż w tak bardzo, jak to miało miejsce w sezonie 2023/2024.