Buraki ćwikłowe jeszcze tańsze
Sezon handlowy 2022/2023 zaczął się dla buraków ćwikłowych wysokimi cenami w hurcie. Oczywiście, wraz ze wzrostem bieżącej podaży wczesnych buraków, ich ceny spadały. Ale trend ten nie był tak gwałtowny, jak potrafił być w poprzednich sezonach. Średnia cena sprzedażowa tych warzyw w dużym hurcie utrzymywała się powyżej poziomów z większości poprzednich lat.
Jak widać na wykresie, były takie okresy, gdy wskaźnik ten pozostawał nawet powyżej wysokiego poziomu zeszłorocznego. Ale teraz ponownie zszedł poniżej tamtego wskazania. Bieżące ceny sprzedażowe wczesnych buraków to bowiem poziom 1,00-1,30 zł/kg, co daje średnią 1,15 zł/kg. Mieliśmy więc spadek o 26 procent tylko w ciągu ostatniego tygodnia i o blisko 43 procent od początku bieżącego miesiąca.
A dokładnie przed rokiem wskaźnik ten wynosił 1,20 zł/kg. Różnica niewielka, ale pamiętajmy, że tegoroczny sezon funkcjonuje w innych realiach kosztowych. Dużo droższa jest produkcja oraz logistyka. Mamy wszak dwucyfrową inflację.
Sytuacja nie jest więc korzystna dla producentów, mimo że ceny buraków zdołały się utrzymać powyżej poziomów z dziewięciu na dziesięć poprzednich sezonów. Ale co będzie dalej? Na razie widzimy przyrost podaży buraków – zjawisko typowo sezonowe i będzie ono kontynuowane.
Za to popyt na te warzywa osłabł. Przypomnijmy, że sporo buraków szło na Ukrainę. Teraz ten kraj przywrócił cła importowe, co miało wpływ na dynamikę i ceny polskiego eksportu na rynek ukraiński. Jednak popyt ukraiński powinien pozostać wysoki w dalszej części sezonu, ponieważ rosyjska napaść i toczące się działania wojenne powodują ogromne zaburzenia w produkcji warzyw na Ukrainie. Ten czynnik zwłaszcza zimą i wiosna znów powinien znacząco wpłynąć na realia cenowe rynku buraków w Polsce.