Cebula będzie drożeć?
Czy hurtowe ceny cebuli w Polsce mają szansę wzrosnąć w najbliższym czasie? Styczeń i luty to nie jest typowy czas na trend zwyżkowy cen tego warzywa na polskim rynku. Ale to nie jest zwyczajny sezon. Podaż cebuli w zasadzie od startu kampanii handlu tegorocznymi zbiorami pozostaje ograniczona. Co prawda warzywo to nie ma rekordowo wysokich cen, ale tylko dlatego, ze rok temu mieliśmy sezon z jeszcze większymi problemami. Jeśli pominiemy ceny z kampanii 2022/2023, to teraz jest drożej niż w latach poprzednich, co widać na wykresie.
Widać na nim też i to, iż w końcówce zeszłego roku kalendarzowego skończył się dla krajowej cebuli okres stabilizacji cen w dużym hurcie. Od tamtego czasu średnia cena sprzedażowa żółtej cebuli (kalibrowanej i workowanej) wzrosła w dużym hurcie o 21 procent. Zmniejszył się też wyraźnie dystans obecnej ceny średniej do tej z analogicznego okresu w zeszłym sezonie. Jeszcze 27 grudnia było to -20 procent rok do roku, a obecnie to tylko -5 procent rok d roku.
Realia podażowe (nie tylko w Polsce) plus umacniający się popyt wskazują na to, że kierunek wzrostowy dla cen cebuli w zimie jest bardzo prawdopodobny. Obecnie ceny sprzedażowe cebuli kalibrowanej i workowanej to w dużym hurcie najczęściej 1,80-2,20 zł/kg, ale już ofert z dolnej granicy jest mniej. Rosną też ceny cebuli na obieranie. Teraz jest to najczęściej 1,20 zł/kg, ale liczba chętnych do sprzedaży w tej cenie już drastycznie się skurczyła, a oferty sprzedażowe coraz częściej opiewają na 1,30-1,40 zł/kg. Ceny cebuli importowanej to w polskim dużym hurcie obecnie 1,40-1,60 zł/kg za towar sprowadzany z Uzbekistanu i Kazachstanu oraz 1,70-2,00 zł/kg za cebulę z Holandii.
Prawdopodobieństwo wzrostu cen cebuli w Polsce rośnie też z powodu wzrostu cen tego warzywa na wschodzie. W Mołdawii cebula zdrożała od początku roku o 9 procent i teraz średnio jest tam oferowana po 6 lejów/kg (1,37 zł/kg). Drożej niż w końcówce zeszłego roku jest na Ukrainie, choć w styczniu jeszcze ceny cebuli tam nie wzrosły i średnio to 13 hrywien/kg (1,39 zł/kg). Co ważne, w tych krajach można się wkrótce spodziewać bardziej dynamicznych zwyżek cen cebuli. W Uzbekistanie ceny wzrosły w styczniu o 11 procent do 2000 sumów/kg (0,66 zł/kg) średnio, chociaż tam cebula pozostaje dużo tańsza niż rok temu (gdy średnia wynosiła 8000 sumów/kg. Źródło danych o cenach na wschodzie: East-fruit.com.
Jednak fakt, iż ceny na wschodzi generalnie są znacząco niższe niż rok temu sugeruje, że potencjał do drożenia cebuli w Polsce nie będzie w tym roku aż tak duży jak ten zeszłoroczny, gdy ceny po 25 stycznie wręcz wystrzeliły w górę. Cebula będzie najpewniej zyskiwać w cenie, ale na poziomach sporo niższych niż zeszłoroczne rekordy.
"Niskie zapasy, jakość w Holandii i kryzys na Morzu Czerwonym spowodują interesujący rok dla branży cebuli"
czytaj dalej